Влизането в Шенгенската зона през 2011 г. е приоритет на българското правителство, заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Полицейско сътрудничество, граници – сухопътни, въздушни, морски, защита на личните данни, визи, Шенгенска информационна система – това са областите, по които сме проверявани чрез мисии за оценка по Шенген. Министър Цветанов коментира до каква степен сме покрили критериите и усилията, които полагаме, за да получим необходимите оценки. Като един от проблемите се очертава липсата на време за усвояването на евросредствата по Шенген. По думите на министър Цветанов, след разговори с Брюксел ще се търси възможност за удължаване на срока и през следващата година.
От Брюксел очакват България да действа бързо за постигане на напредък в борбата с корупцията и организираната престъпност. Това бе отбелязано като препоръка в Доклада на Европейската комисия относно напредъка на България и Румъния по механизма за сътрудничество и проверка. В документа се посочва, че е необходимо да се изяснят ролите и отговорностите на участниците в досъдебната фаза, така че да се постигне по-добро сътрудничество между полицията, следствието, специалните отдели и прокуратурата. В доклада на ЕС се препоръчва създаване на постоянно действащи политически независими разследващи екипи.
От министър Цветанов научаваме кои от препоръките в доклада на ЕК са изпълнени.
Взаимодействието с Европол и Евроджъст е пример за добро полицейско
сътрудничество. Оценката бе дадена от директора на Европол Роб Уейнрайт по време на неформалната среща на вътрешните министри в централата на Европол в Хага. Сертификат за отлично сътрудничество получиха министър Цветанов и литовския му колега Раймундас Палаитис. В България Агенцията за борба с наркотиците вижда необходим и сигурен партньор, който да спусне непреодолима преграда пред наркотрафика. Тази оценка министър Цветан Цветанов получи в края на септември по време на посещението на водената от него делегация в САЩ. Специалният гост на „Студио политика” коментира участието и сътрудничеството на България в международните структури.
Страната ни се нуждае от национална стратегия в сектора сигурност, подкрепена от всички политически партии и цялото общество. До този извод стигнаха в края на август участниците в кръглата маса на тема: “Полицията в модерното общество: необходимата реформа в България”. Те се обединиха около позицията, че проблемът за сигурността и обществения ред е ключов за развитието на обществото и неговия просперитет и решаването му е необходимо условие за повишаване на доверието към България. Кога ще бъде готова стратегията за национална сигурност? В предаването – отговор от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Вашите мнения за „Студио политика”очакваме на адреса на предаването: politika@bnr.bg
Концерт с надслов "Ден на доброволеца" ще събере на една сцена днес в София млади таланти, посветени на каузата за здравословен живот и доброволчество. Една от целите на събитието е да подкрепи личностното израстване на младежите и да ги насърчи да..
Международно събитие, посветено на европейската политика за устойчива планета и промените в климата, ще се състои днес в Софийския университет "Свети Климент Охридски". То се организира от Националния център за полярни изследвания и Българския..
Във вторник минималните температури ще са от 1 до 6°, в София 1°. През деня ще се задържи предимно облачно, главно в югоизточните райони с превалявания от дъжд. По-значителни разкъсвания и намаления на облачността ще има над Югозападна България...
Кой казва, че българите сме намръщени и черногледи хора? Разходете се из софийските коледни базари и ще останете с коренно различно впечатление...
Оцеляването на милиони хора по света, живеещи в условията на войни, глад, болести и безмерно отчаяние, ежедневно е поставено на карта. Нерядко..
Председатели на Общински съвети от Кюстендилска област се събраха на граничната гара Гюешево, за да декларират желанието си за ускорено..