Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Студио политика”: Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов – гост на обзорното политическо предаване на Радио България

Снимка: архив

Влизането в Шенгенската зона през 2011 г. е приоритет на българското правителство, заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Полицейско сътрудничество, граници – сухопътни, въздушни, морски, защита на личните данни, визи, Шенгенска информационна система – това са областите, по които сме проверявани чрез мисии за оценка по Шенген. Министър Цветанов коментира до каква степен сме покрили критериите и усилията, които полагаме, за да получим необходимите оценки. Като един от проблемите се очертава липсата на време за усвояването на евросредствата по Шенген. По думите на министър Цветанов, след разговори с Брюксел ще се търси възможност за удължаване на срока и през следващата година.

От Брюксел очакват България да действа бързо за постигане на напредък в борбата с корупцията и организираната престъпност. Това бе отбелязано като препоръка в Доклада на Европейската комисия относно напредъка на България и Румъния по механизма за сътрудничество и проверка. В документа се посочва, че е необходимо да се изяснят ролите и отговорностите на участниците в досъдебната фаза, така че да се постигне по-добро сътрудничество между полицията, следствието, специалните отдели и прокуратурата. В доклада на ЕС се препоръчва създаване на постоянно действащи политически независими разследващи екипи.
От министър Цветанов научаваме кои от препоръките в доклада на ЕК са изпълнени.

Взаимодействието с Европол и Евроджъст е пример за добро полицейско
сътрудничество. Оценката бе дадена от директора на Европол Роб Уейнрайт по време на неформалната среща на вътрешните министри в централата на Европол в Хага. Сертификат за отлично сътрудничество получиха министър Цветанов и литовския му колега Раймундас Палаитис. В България Агенцията за борба с наркотиците вижда необходим и сигурен партньор, който да спусне непреодолима преграда пред наркотрафика. Тази оценка министър Цветан Цветанов получи в края на септември по време на посещението на водената от него делегация в САЩ. Специалният гост на „Студио политика” коментира участието и сътрудничеството на България в международните структури.

Страната ни се нуждае от национална стратегия в сектора сигурност, подкрепена от всички политически партии и цялото общество. До този извод стигнаха в края на август участниците в кръглата маса на тема: “Полицията в модерното общество: необходимата реформа в България”. Те се обединиха около позицията, че проблемът за сигурността и обществения ред е ключов за развитието на обществото и неговия просперитет и решаването му е необходимо условие за повишаване на доверието към България. Кога ще бъде готова стратегията за национална сигурност? В предаването – отговор от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов.

Вашите мнения за „Студио политика”очакваме на адреса на предаването: politika@bnr.bg

По публикацията работи: Илиана Райчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Лекторатите по българистика имат важна роля за "запалване" на интереса към България по света

Над 30 българисти от единайсет страни се събраха на двудневен форум в София и Пловдив, посветен на кирилицата, за да представят последните си достижения в изследването на Кирило-Методиевото дело и да напомнят, че българската средновековна култура е..

публикувано на 28.06.24 в 11:30
Доц. Росен Калпачки

България е сред страните с най-много жертви на инсулти в ЕС

В България умиращите от инсулт са четири пъти повече, в сравнение с останалите държави в ЕС, сочи доклад на Европейската комисия от 2021г. През 2023 г. в страната ни са регистрирани 45 хиляди пациенти с инсулт, от които над 5500 са починали..

публикувано на 27.06.24 в 19:58

България беше представена на изложение за висше образование в Япония

Български висши училища се включиха в проведеното в Япония Изложение за висше образование в ЕС, което се проведе на 15 и 16 юни 2024 г. в Токио и Киото. Сред образователните институции от 20 държави-членки на ЕС бяха Медицинският университет в..

публикувано на 27.06.24 в 17:35