Влизането в Шенгенската зона през 2011 г. е приоритет на българското правителство, заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Полицейско сътрудничество, граници – сухопътни, въздушни, морски, защита на личните данни, визи, Шенгенска информационна система – това са областите, по които сме проверявани чрез мисии за оценка по Шенген. Министър Цветанов коментира до каква степен сме покрили критериите и усилията, които полагаме, за да получим необходимите оценки. Като един от проблемите се очертава липсата на време за усвояването на евросредствата по Шенген. По думите на министър Цветанов, след разговори с Брюксел ще се търси възможност за удължаване на срока и през следващата година.
От Брюксел очакват България да действа бързо за постигане на напредък в борбата с корупцията и организираната престъпност. Това бе отбелязано като препоръка в Доклада на Европейската комисия относно напредъка на България и Румъния по механизма за сътрудничество и проверка. В документа се посочва, че е необходимо да се изяснят ролите и отговорностите на участниците в досъдебната фаза, така че да се постигне по-добро сътрудничество между полицията, следствието, специалните отдели и прокуратурата. В доклада на ЕС се препоръчва създаване на постоянно действащи политически независими разследващи екипи.
От министър Цветанов научаваме кои от препоръките в доклада на ЕК са изпълнени.
Взаимодействието с Европол и Евроджъст е пример за добро полицейско
сътрудничество. Оценката бе дадена от директора на Европол Роб Уейнрайт по време на неформалната среща на вътрешните министри в централата на Европол в Хага. Сертификат за отлично сътрудничество получиха министър Цветанов и литовския му колега Раймундас Палаитис. В България Агенцията за борба с наркотиците вижда необходим и сигурен партньор, който да спусне непреодолима преграда пред наркотрафика. Тази оценка министър Цветан Цветанов получи в края на септември по време на посещението на водената от него делегация в САЩ. Специалният гост на „Студио политика” коментира участието и сътрудничеството на България в международните структури.
Страната ни се нуждае от национална стратегия в сектора сигурност, подкрепена от всички политически партии и цялото общество. До този извод стигнаха в края на август участниците в кръглата маса на тема: “Полицията в модерното общество: необходимата реформа в България”. Те се обединиха около позицията, че проблемът за сигурността и обществения ред е ключов за развитието на обществото и неговия просперитет и решаването му е необходимо условие за повишаване на доверието към България. Кога ще бъде готова стратегията за национална сигурност? В предаването – отговор от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Вашите мнения за „Студио политика”очакваме на адреса на предаването: politika@bnr.bg
Модернизирането на уменията за критично мислене, проверка на факти и медийна грамотност са от съществено значение за обществото, особено за младите хора в България – държавата с един от най-ниските индекси на медийна грамотност в ЕС, съобщават от..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от решение на БАБХ да умъртви над 1700 животни, заради предполагаеми положителни проби с африканска чума...
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с тържествено запалване на коледната елха на площад "Възраждане". Събитието ще включва песни, танци,..
Председатели на Общински съвети от Кюстендилска област се събраха на граничната гара Гюешево, за да декларират желанието си за ускорено..
Тази вечер за първи път пред родна публика оперната прима Соня Йончева представя рецитала си „На една звезда“ в зала „България“. Концертът е част от втория..
Пистите в трите големи зимни курорта на България – Боровец, Банско и Пампорово, са добре заснежени преди официалния старт на сезона, предава БГНЕС...