През изтеклата седмица руски медии съобщиха, а после София потвърди, че се подготвя посещение на руския външен министър Сергей Лавров в България. Външният министър Кристиан Вигенин обясни, че Лавров е очакван в София в началото на юли за отбелязване на 135-ата годишнина от установяване на дипломатическите отношения между България и Русия. Новината за визитата бе малко изненадваща. Преди месец бе отменена визитата на председателя на Руската Дума Сергей Наришкин в София, защото той влезе в списъка на ЕС на руските официални лица със забрана да влизат на територията на общността, а финансовите им сметки се замразяват. Думата изяви изненада от позицията и поведението на България спрямо руски държавни чиновници и поиска руското външно министерство да предприеме ответни мерки. Руски медии коментираха, че по всяка вероятност отношенията между Русия и България се изострят. Очевидно не е точно така, щом като въпреки всичко Лавров идва в София. Предвид изключително натоварената програма на руския външен министър, също е очевидно, че отбелязването на годишнината от установяване на дипломатически отношения е само формален претекст за визитата. През последните години в двустранните отношения се натрупаха сериозни проблеми, които в предстоящите разговори няма как да се избегнат. Какво става например с проекта за нова ядрена централа в Белене с руска технология? Заради решението на предишното правителство да спре проекта, срещу България е заведено арбитражно дело с астрономически претенции за обезщетение. Или пък, какво ще стане с проекта за газопровод „Южен поток”? България е подложена на силен натиск от Европейската комисия да спре проекта, заради несъответствия с нормите на европейското законодателство. Засега София твърди, че несъответствия няма, но същевременно премиерът Орешарски нееднократно заявява, че препоръките на ЕК ще бъдат взети предвид. Визитата на министър Лавров няма да реши тези проблеми, но вероятно ще послужи за очертаване на някакви насоки за тяхното преодоляване, защото отношения между двете страни са в необичайна за традиционно добрия им дух фаза.
Националната кампания "Капачки за бъдеще", която цели да закупи медицинска апаратура за лечението на деца, се провежда в София и още пет града. Инициаторите й очакват да съберат около 60 тона пластмаса на централния столичен площад "Княз Александър I"...
Столичани предадоха разделно около 8 тона отпадъци от своите мазета, гаражи и тавани по време на второто издание на "МаГаТа Фест", който се състоя в район "Младост". В рамките на четири часа бяха събрани 700 кг текстил, 150 кг хартия, по 50 кг пластмаса..
Бедствено положение е обявено в монтанското село Лехчево, община Бойчиновци, след проливния дъжд снощи, който наводни къщи и доведе до евакуация на жители. Две жени на 70 и на 93 г. попаднаха във воден капан и бяха спасени с лодка. " Ситуацията е..
Паметна плоча на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов бе поставена на фасадата на сградата на българското консулство в..
В "България днес" на 30 април слушайте : 01:12 - Актуална информация от страната и българските общности зад граница 06:30 - Прогноза за..
25% от работещите са без трудов договор, борбата със сивата икономика трябва да е основен приоритет на държавата. Това заяви по повод Деня на труда..