През изтеклата седмица руски медии съобщиха, а после София потвърди, че се подготвя посещение на руския външен министър Сергей Лавров в България. Външният министър Кристиан Вигенин обясни, че Лавров е очакван в София в началото на юли за отбелязване на 135-ата годишнина от установяване на дипломатическите отношения между България и Русия. Новината за визитата бе малко изненадваща. Преди месец бе отменена визитата на председателя на Руската Дума Сергей Наришкин в София, защото той влезе в списъка на ЕС на руските официални лица със забрана да влизат на територията на общността, а финансовите им сметки се замразяват. Думата изяви изненада от позицията и поведението на България спрямо руски държавни чиновници и поиска руското външно министерство да предприеме ответни мерки. Руски медии коментираха, че по всяка вероятност отношенията между Русия и България се изострят. Очевидно не е точно така, щом като въпреки всичко Лавров идва в София. Предвид изключително натоварената програма на руския външен министър, също е очевидно, че отбелязването на годишнината от установяване на дипломатически отношения е само формален претекст за визитата. През последните години в двустранните отношения се натрупаха сериозни проблеми, които в предстоящите разговори няма как да се избегнат. Какво става например с проекта за нова ядрена централа в Белене с руска технология? Заради решението на предишното правителство да спре проекта, срещу България е заведено арбитражно дело с астрономически претенции за обезщетение. Или пък, какво ще стане с проекта за газопровод „Южен поток”? България е подложена на силен натиск от Европейската комисия да спре проекта, заради несъответствия с нормите на европейското законодателство. Засега София твърди, че несъответствия няма, но същевременно премиерът Орешарски нееднократно заявява, че препоръките на ЕК ще бъдат взети предвид. Визитата на министър Лавров няма да реши тези проблеми, но вероятно ще послужи за очертаване на някакви насоки за тяхното преодоляване, защото отношения между двете страни са в необичайна за традиционно добрия им дух фаза.
Населението на България е 6 437 360 души към 31 декември 2024 г. Спрямо 2023 г. населението намалява с 8121 души или с 0,13%. Всички 28 области имат отрицателен естествен прираст, сочи Националният статистически институт. В края на 2024 г. лицата..
Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия за блокирането от гръцка страна на напълно завършения граничен пункт "Рудозем-Ксанти", предаде БТА. Кючюк..
Министърът на туризма Мирослав Боршош се срещна с посланика на Франция Жоел Майер. Те са разговоряли за развитието на туристическите отношения и възможностите за по-активно позициониране на България на френския туристически пазар. Боршош е пояснил, че се..
На 2 май председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще присъства на отбелязването на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170..
25% от работещите са без трудов договор, борбата със сивата икономика трябва да е основен приоритет на държавата. Това заяви по повод Деня на труда..
В "България днес" на 01 Май слушайте: 01:12 – Защо 1 май е обявен за Ден на труда?..