През изтеклата седмица руски медии съобщиха, а после София потвърди, че се подготвя посещение на руския външен министър Сергей Лавров в България. Външният министър Кристиан Вигенин обясни, че Лавров е очакван в София в началото на юли за отбелязване на 135-ата годишнина от установяване на дипломатическите отношения между България и Русия. Новината за визитата бе малко изненадваща. Преди месец бе отменена визитата на председателя на Руската Дума Сергей Наришкин в София, защото той влезе в списъка на ЕС на руските официални лица със забрана да влизат на територията на общността, а финансовите им сметки се замразяват. Думата изяви изненада от позицията и поведението на България спрямо руски държавни чиновници и поиска руското външно министерство да предприеме ответни мерки. Руски медии коментираха, че по всяка вероятност отношенията между Русия и България се изострят. Очевидно не е точно така, щом като въпреки всичко Лавров идва в София. Предвид изключително натоварената програма на руския външен министър, също е очевидно, че отбелязването на годишнината от установяване на дипломатически отношения е само формален претекст за визитата. През последните години в двустранните отношения се натрупаха сериозни проблеми, които в предстоящите разговори няма как да се избегнат. Какво става например с проекта за нова ядрена централа в Белене с руска технология? Заради решението на предишното правителство да спре проекта, срещу България е заведено арбитражно дело с астрономически претенции за обезщетение. Или пък, какво ще стане с проекта за газопровод „Южен поток”? България е подложена на силен натиск от Европейската комисия да спре проекта, заради несъответствия с нормите на европейското законодателство. Засега София твърди, че несъответствия няма, но същевременно премиерът Орешарски нееднократно заявява, че препоръките на ЕК ще бъдат взети предвид. Визитата на министър Лавров няма да реши тези проблеми, но вероятно ще послужи за очертаване на някакви насоки за тяхното преодоляване, защото отношения между двете страни са в необичайна за традиционно добрия им дух фаза.
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..