Назначено от президента с основна задача да подготви предсрочните парламентарни избори на 5 октомври, служебното правителство на България обяви като важен приоритет и подготовката на страната за срещата на върха на НАТО в Уелс на 4 и 5 септември. Дни преди срещата, Министерството на отбраната публикува документ, наречен „Визия 2020: България в НАТО и в Европейската отбрана”. Въз основа на него ще се изработва национална програма за участието в Атлантическия съюз и в европейската отбрана, която да обсъжда следващият парламент. Очевидно е обаче, че изложените във визията тези ще са ръководно начало за участието на българската делегация на предстоящата идната седмица среща на върха на НАТО.
„Визия 2020” определя Русия и нейната политика като риск за националната сигурност. Според служебното правителство, разположена в Югоизточна Европа и Черноморския регион, днес България попада в една от зоните с най-голяма концентрация на рискове и заплахи в Евроатлантическата общност, а тенденциите за тяхното развитие не предполагат подобряване на ситуацията в средносрочен и дългосрочен план. Кризата в Украйна, разположена на североизток, кабинетът отдава на амбиция на Русия да възстанови влиянието си в бившето съветско пространство. Същевременно той смята, че засилването на способностите на Русия за конвенционални военни действия провокира отбранителните способности на България . Активното пропагандиране на руската политика в страната, особено с посредничеството на български политически и икономически субекти и медии, или пък на недържавни организации, „Визия 2020” дефинира като информационна война, подкопаваща интегритета на институциите и държавността и атакуваща директно националните демократични ценности, дух и воля. Като основен риск за България е посочена новата хибридна война, съчетаваща конвенционални методи с похвати от партизанска, кибернетична и информационна война, както и с действия противоречащи на международното право. Националните отбранителни способности според визията се влошават допълнително от изострянето на отношенията между Москва, от една страна, и Киев, ЕС, САЩ и НАТО, от друга, което поставя на огромно изпитание националната икономическа и енергийната сигурност. Като заплахи за сигурността от югоизток и юг документът посочва кризисните процеси в Близкия Изток и Северна Африка, като се изключва вероятността лица от криминалния контингент или членове на терористични организации да се възползват от регионалната нестабилност и миграционните потоци и да проникнат в България. Като потенциални рискове на запад визията определя забавянето на евроатлантическата интеграция на страните от Западните Балкани и съществуващата там етническа и религиозна нетърпимост.
Изхождайки от дефинираните заплахи, кабинетът смята, че парите за отбрана трябва да се инвестират в превъоръжаване, защото в момента България не разполага с военен ресурс, който да гарантира ефикасно сигурността в бързо променящите се предизвикателства на съвременната стратегическа среда. В този контекст „Визия 2020” отстоява, че от 2015 до 2020 година военният бюджет трябва да се увеличава с 0,1% от БВП, така че през 2020 г. да достигне 2,0%.
Още необсъдена в кабинета, „Визия 2020” предизвика енергични коментари в националните медии, някои от които съпроводени с критични нюанси. В-к „Труд” поставя в заглавие, че „Ракети заради Русия иска министър Шаламанов”. А в-к „Дневник” коментира, че Министерство на отбраната официално е обявило Русия за заплаха за сигурността на България.
Като спасителен център за диви животни и през тази година Столичният Зоопарк приюти сърни, пострадали от катастрофи, щъркели, които не могат да летят и дори нилски крокодил. Сред настанените животни са и конфискувани ценни екзотични птици..
Заради военни конфликти, през 2024 г. четири хиляди деца от Сирия, Афганистан и Мароко са потърсили закрила в България . Данните са от доклад на УНИЦЕФ , според който 2024 година e "една от най-пагубните за децата в условия на конфликти" в цялата..
В неделя, над повечето райони в Западна и Централна България облачността значително ще се разкъса и намалее и ще бъде предимно слънчево и почти тихо. В сутрешните часове на места в равнините и низините ще има намалена видимост и на отделни места..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..