Едно от събитията, съпътстващи 80-годишнината на БНР, бе международна конференция за предизвикателствата на бъдещето пред общественото радио, която се проведе вчера в София. Във фокуса на форума бяха последните тенденции в развитието на обществените медии – програмно съдържание, финансиране, иновации и регулация в отговор на променените очаквания на аудиторията. Специален гост на годишнината на БНР и на медийната конференция бе Генералният директор на Европейския съюз за радио и телевизия Ингрид Делтонр.
БНР празнува 80-годишнина и се гордее с лидерски позиции в класациите на обществено доверие сред медиите в България. Въпреки това сигурно има още какво да се желае. Какви са Вашите съвети?
„БНР е изключително важна медия в историята на България и е придружавало хората поколения наред. И въпреки превратностите на времето БНР успя да запази своето лидерско място. Причината за това е, че то е надежден и достоверен източник на информация. Надявам се, че БНР ще запази това свое постижение, защото въпреки обществените промени през годините и техническата революция най-важна остава независимата журналистика, която се води само и единствено от обществения интерес, а не от политически пристрастия. Важна е критичната дистанция във всички посоки. Освен това общественото радио е носител на културно богатство и един малък пример за това ни показаха оркестрите и ансамблите на БНР по време на празничния концерт.”
На конференцията говорихте за предизвикателствата пред обществените медии в дигиталния свят. Медийният свят се развива изключително динамично и особено обществените оператори трудно успяват да спечелят вниманието на младата аудитория. Каква е Вашата рецепта?
„Много е важно да разберем от какво се интересуват младите хора, откъде черпят информация и какви теми привличат вниманието им. След това трябва да помислим върху начина на разпространение на тази информация. И не на последно място обществените медии трябва да се реорганизират и да нагодят програмите си към тази специфична аудитория. Интернет изисква нови форми на предлагане на програмно съдържание и на комуникация, но и модернизиране на процесите в медията, а може би и на начина на мислене.”
В дигиталния свят често от решаващо значение се оказва бързината. Остава ли време за задълбочени журналистически анализи и разследвания, които са запазена марка за обществените медии?
„Трябва да се научим да съчетаваме и двете неща. Бързината е част от нашата работа, но това не означава да загърбим точността на поднесената информация или задълбочения анализ. Защото нашата работа не се изчерпва само с цитирането на един или друг източник, оставяйки преценката на слушателя. Това обаче изисква както специфични умения, така и финансиране. И за това финансирането на обществените оператори е болезнена тема. Изненадах се да науча, че търговските медии в България разполагат с почти двойно по-големи бюджети от обществените радио и телевизия. Очевидно законодателят трябва да се намеси в защита на обществените медии.”
Вие имахте възможност да се срещнете с председателя на парламента Цецка Цачева и премиера Бойко Борисов. Как те гледат на проблема?
„Останах с впечатлението, че са наясно, че обществените медии не са достатъчно добре финансирани, макар че наистина не е лесно в условия на криза, когато всички трябва да стягат коланите. Затова ние смятаме, че алтернативният вариант е промяна в законодателството, така че обществените медии да се възползват от по-широки търговски възможности като източник на финансиране.”
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения. "Обстановката около нас и в близките държави е нестабилна, а войната е нещо страшно, което може да..
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения...
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...