Началните месеци на мандата си вторият кабинет на премиера Борисов посвети на решаване на най-важни и неотложни според него въпроси на страната. Във външната политика тези въпроси бяха свързани предимно с европейската и евроатлантическата интеграция. Последната седмица обаче подсказва, че кабинетът се готви за актуализиране на регионалната си политика. В контекста на предизвикателството да оползотвори максимално възможностите за ползване на европейски средства при осъществяването на регионални проекти, кабинетът обяви, че ще координира усилията си в тази посока с двете съседки на България, които членуват в ЕС – Румъния и Гърция. Външният министър Даниел Митов заяви в парламента, че синхронизирани с двете съседни държави проекти ще тежат много повече, отколкото такива, за които България кандидатства сама. Тази тристранна координация не предполага обаче пренебрегване на регионални проекти със страни от региона, които не са членки на ЕС. Още повече, че България, Румъния и Гърция имат ангажимент към региона и в рамките на т. нар. Процес на сътрудничество в Югоизточна Европа /ПСЮИЕ/, в който участват заедно със страните от Западните Балкани и Турция. На проведена тази седмица в Тирана среща на държавите, участващи в процеса, външният министър Митов го определи като водещ формат на сътрудничеството в региона. В Тирана България оповести приоритетите си като предстоящ едногодишен председател на процеса от юли месец тази година нататък. Въпросните приоритети подсказват, че София ще актуализира регионалното сътрудничество в рамките на ПСЮИЕ съобразно най-новите предизвикателства, основно в сферите на транспортната, енергийна и инфраструктурна свързаност на държавите от региона, медийната свобода и свободата на изразяване, миграцията и справянето със засилващия се бежански поток. Особено внимание, както можеше и да се очаква, ще бъде отделено на взаимодействието със съседните държави в борбата срещу тероризма.
Регионалната инспекция по околната среда и водите – София сигнализира сектор "Престъпления против дивата природа" към Главната дирекция "Национална полиция" за намерените над хиляда мъртви птици край Копривщица. Институцията, на чиято територия е..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките на Руско-турската война (1877-1878 г.) започват на 25 декември 1877 г. На 3 януари 1878 г...
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите на столицата ще могат да се насладят на характерните маски и костюми и древната традиция на..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..