Началните месеци на мандата си вторият кабинет на премиера Борисов посвети на решаване на най-важни и неотложни според него въпроси на страната. Във външната политика тези въпроси бяха свързани предимно с европейската и евроатлантическата интеграция. Последната седмица обаче подсказва, че кабинетът се готви за актуализиране на регионалната си политика. В контекста на предизвикателството да оползотвори максимално възможностите за ползване на европейски средства при осъществяването на регионални проекти, кабинетът обяви, че ще координира усилията си в тази посока с двете съседки на България, които членуват в ЕС – Румъния и Гърция. Външният министър Даниел Митов заяви в парламента, че синхронизирани с двете съседни държави проекти ще тежат много повече, отколкото такива, за които България кандидатства сама. Тази тристранна координация не предполага обаче пренебрегване на регионални проекти със страни от региона, които не са членки на ЕС. Още повече, че България, Румъния и Гърция имат ангажимент към региона и в рамките на т. нар. Процес на сътрудничество в Югоизточна Европа /ПСЮИЕ/, в който участват заедно със страните от Западните Балкани и Турция. На проведена тази седмица в Тирана среща на държавите, участващи в процеса, външният министър Митов го определи като водещ формат на сътрудничеството в региона. В Тирана България оповести приоритетите си като предстоящ едногодишен председател на процеса от юли месец тази година нататък. Въпросните приоритети подсказват, че София ще актуализира регионалното сътрудничество в рамките на ПСЮИЕ съобразно най-новите предизвикателства, основно в сферите на транспортната, енергийна и инфраструктурна свързаност на държавите от региона, медийната свобода и свободата на изразяване, миграцията и справянето със засилващия се бежански поток. Особено внимание, както можеше и да се очаква, ще бъде отделено на взаимодействието със съседните държави в борбата срещу тероризма.
В "България днес" на 2 януари 2025 г. Райна Манджукова, ръководителката на ИАБЧ ни разказва за дейността на агенцията, как е в помощ на различните български общности и взаимодействието й с другите институции. След това от мрачната и мъглива София се..
Преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, "Демократична България", "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ" обсъдиха предложения по проект на споразумение за управление. За това съобщиха от ГЕРБ на страницата си във фейсбук. Срещата се е провела в Народното..
През 2024 г. българските ученици завоюваха 91 медала от международни, европейски, младежки и балкански олимпиади и състезания по природни науки. 11 от тях са златни, 40 - сребърни, и 40 - бронзови. Това съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши..
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В..