Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Регионалната политика на България се актуализира

Снимка: архив

Началните месеци на мандата си вторият кабинет на премиера Борисов посвети на решаване на най-важни и неотложни според него въпроси на страната. Във външната политика тези въпроси бяха свързани предимно с европейската и евроатлантическата интеграция. Последната седмица обаче подсказва, че кабинетът се готви за актуализиране на регионалната си политика. В контекста на предизвикателството да оползотвори максимално възможностите за ползване на европейски средства при осъществяването на регионални проекти, кабинетът обяви, че ще координира усилията си в тази посока с двете съседки на България, които членуват в ЕС – Румъния и Гърция. Външният министър Даниел Митов заяви в парламента, че синхронизирани с двете съседни държави проекти ще тежат много повече, отколкото такива, за които България кандидатства сама. Тази тристранна координация не предполага обаче пренебрегване на регионални проекти със страни от региона, които не са членки на ЕС. Още повече, че България, Румъния и Гърция имат ангажимент към региона и в рамките на т. нар. Процес на сътрудничество в Югоизточна Европа /ПСЮИЕ/, в който участват заедно със страните от Западните Балкани и Турция. На проведена тази седмица в Тирана среща на държавите, участващи в процеса, външният министър Митов го определи като водещ формат на сътрудничеството в региона. В Тирана България оповести приоритетите си като предстоящ едногодишен председател на процеса от юли месец тази година нататък. Въпросните приоритети подсказват, че София ще актуализира регионалното сътрудничество в рамките на ПСЮИЕ съобразно най-новите предизвикателства, основно в сферите на транспортната, енергийна и инфраструктурна свързаност на държавите от региона, медийната свобода и свободата на изразяване, миграцията и справянето със засилващия се бежански поток. Особено внимание, както можеше и да се очаква, ще бъде отделено на взаимодействието със съседните държави в борбата срещу тероризма.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новото българско правителство – край на политическия хаос или временно затишие?

България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на страната. 125 депутати подкрепиха коалиционния кабинет, скрепен със споразумение между три от..

публикувано на 20.01.25 в 13:10

Думата на 2024 година за българите е "Шенген"

"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..

публикувано на 20.01.25 в 13:05

Съветът на ректорите иска по-лек визов режим за чуждите студенти, МВнР не дава "бърза писта"

Министерството на външните работи не смята да разрешава "бърза писта" за издаване на визи за чуждестранни студенти от трети страни - мярка, за която силно настоява Съветът на ректорите в България. Във връзка с приемането на страната в Шенген..

публикувано на 20.01.25 в 12:00