Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местните избори интригуват българите още преди кампанията да е започнала

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Започна подаването на документи за регистрация на партии и коалиции за участието в местните избори през октомври. До изборите още има много време, но се случват неща, които интригуват българина още преди още изборната борба да е започнала.

Изглежда местният вот ще бъдат спечелен от управляващата партия ГЕРБ. Сега тя има кметове в 14 областни града, а след изборите се надява да управлява в 16 или дори 18. Защо ли партията остава популярна въпреки амортизацията си от упражняване на централната власт в два мандата? Може би заради неспособността на съперниците й да предложат алтернативи.

На изборите ГЕРБ ще се яви самостоятелно, но някъде ще ползва и подкрепа от ДПС, което на моменти, бидейки опозиция, вече оказа такава. Няма ли съюзите на местно равнище да създадат предпоставки за по-силни такива в централната власт е логичен, но труден за отговор въпрос. ГЕРБ не дава признаци да обръща сериозно внимание на предупрежденията, че който се е съюзявал с ДПС добро не е видял. Самото ДПС няма какво да губи от подкрепа за ГЕРБ, защото ще я оказва извън местата, където има силни позиции и сигурна победа.

Партиите от коалиционният партньор на ГЕРБ в правителството – десният Реформаторски блок, на предишните местни избори се явиха самостоятелно и получиха незначителни резултати. Големият въпрос сега е дали блокът ще участва единно, очаква се коалиционно споразумение между формациите в него, но подписването се бави. Неубедително представяне на реформаторите на местните избори би продължило състоянието на немощ в традиционната десница на България. Немощ на традиционната десница, съчетана с немощ на левицата, означава мощ на определящата се като десноцентристка партия ГЕРБ.

Напоследък се видя, че коалицията Патриотичен фронт, която без да участва в правителството му оказва подкрепа, няма да има единна регистрация за местния вот, а дори на някои места партниращите си в него формации ще се изправят един срещу друг.

Така пред местния вот в страната цари доста неясна и противоречива картина. Освен това, само пет дни преди в ЦИК да започне регистрацията на застъпници на тезите „за” или „против” електронния вот никоя от парламентарните сили, които решиха едновременно с местните избори да се проведе и такова допитване, не е потвърдила дали ще бъде страна по него. Явно политическите сили, които гласуваха за референдума, сега го третират като периферен въпрос и съсредоточават усилия за местния вот. „Хубава работа!”, казва в подобни ситуации българинът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Александър Калчев

"Български морски флот" прави собствено разследване за случая с кораба "Вежен"

Параходство "Български морски флот" провежда собствено разследване за случая със задържания в Балтийско море кораб "Вежен". Това съобщи изпълнителният директор капитан Александър Калчев. Той представи снимки от кораба, с които по думите му се..

публикувано на 28.01.25 в 14:42

Бургас е с амбиция да бъде Европейска столица на културата през 2032 година

Бургас ще кандидатства за Европейска столица на културата през 2032 г. Като първа стъпка се учредява фондация, която да се ангажира със стратегията и подготовката за процедурата. Създаването ѝ бе одобрено от Общинския съвет днес, предаде от Бургас..

публикувано на 28.01.25 в 14:01

Софийското метро навърши 27 години

Точно преди 27 години, на днешния ден е пуснат в експлоатация първият участък от софийското метро - от “Сливница” до “Константин Величков”.  Днес столичният “Метрополитен” разполага с 52 влака по първата и втората линия и 30 по третата...

публикувано на 28.01.25 в 12:16