Започна подаването на документи за регистрация на партии и коалиции за участието в местните избори през октомври. До изборите още има много време, но се случват неща, които интригуват българина още преди още изборната борба да е започнала.
Изглежда местният вот ще бъдат спечелен от управляващата партия ГЕРБ. Сега тя има кметове в 14 областни града, а след изборите се надява да управлява в 16 или дори 18. Защо ли партията остава популярна въпреки амортизацията си от упражняване на централната власт в два мандата? Може би заради неспособността на съперниците й да предложат алтернативи.
На изборите ГЕРБ ще се яви самостоятелно, но някъде ще ползва и подкрепа от ДПС, което на моменти, бидейки опозиция, вече оказа такава. Няма ли съюзите на местно равнище да създадат предпоставки за по-силни такива в централната власт е логичен, но труден за отговор въпрос. ГЕРБ не дава признаци да обръща сериозно внимание на предупрежденията, че който се е съюзявал с ДПС добро не е видял. Самото ДПС няма какво да губи от подкрепа за ГЕРБ, защото ще я оказва извън местата, където има силни позиции и сигурна победа.
Партиите от коалиционният партньор на ГЕРБ в правителството – десният Реформаторски блок, на предишните местни избори се явиха самостоятелно и получиха незначителни резултати. Големият въпрос сега е дали блокът ще участва единно, очаква се коалиционно споразумение между формациите в него, но подписването се бави. Неубедително представяне на реформаторите на местните избори би продължило състоянието на немощ в традиционната десница на България. Немощ на традиционната десница, съчетана с немощ на левицата, означава мощ на определящата се като десноцентристка партия ГЕРБ.
Напоследък се видя, че коалицията Патриотичен фронт, която без да участва в правителството му оказва подкрепа, няма да има единна регистрация за местния вот, а дори на някои места партниращите си в него формации ще се изправят един срещу друг.
Така пред местния вот в страната цари доста неясна и противоречива картина. Освен това, само пет дни преди в ЦИК да започне регистрацията на застъпници на тезите „за” или „против” електронния вот никоя от парламентарните сили, които решиха едновременно с местните избори да се проведе и такова допитване, не е потвърдила дали ще бъде страна по него. Явно политическите сили, които гласуваха за референдума, сега го третират като периферен въпрос и съсредоточават усилия за местния вот. „Хубава работа!”, казва в подобни ситуации българинът.
"Във Франция започнах работа като учител, но ми беше скучно. Започнах да се оглеждам – къде бих могъл да замина като преподавател по история и география. Появи се място в България." И така през 2007 г. Венсан Дюпюи, наскоро завършил педагог,..
200 български ученици на възраст между 11 и 15 години ще могат да се включат и това лято в космическите лагери на НАСА в Турция. Това каза за БНР–Варна Диляна Георгиева, програмен мениджър на програмата Space Camp Türkiye 2025. Конкурсът за..
В сряда , 29 януари, по поречието на Дунав и в западната част на Горнотракийската низина, ще се задържи мъгливо. Над по-голямата част от страната ще е предимно облачно и до вечерта на места в Западна България ще завали дъжд. Ще продължи да духа..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..