Икономиката на България се представя по-добре, отколкото в страните от ЕС. Това коментира създателят на българския валутен борд проф. Стийв Ханке за Радио България. Подобрение през тази година има и в качеството на кредитите в банковата система.
Според данните, които са качени на сайта на БНБ, през първото тримесечие на 2015-та, в банковата система има по-малко необслужвани кредити, спрямо същия период на миналата година“ – пояснява професорът. – Това важи както за банките от първа група, така и за тези от втора група. (БНБ дели банките на три групи в зависимост от размера на активите им.) Ако се разделят необслужваните кредити на собствения капитал на банките, виждаме, че за първите три месеца на 2014-та, коефициентът е 121 процента или необслужваните кредити надвишават собствения капитал на банковата система. През тази година съотношението е около 97 на сто. Затова считам, че качеството на кредите е по-високо.
От друга страна, новите кредити през първото и второто тримесечие на 2015-та спадат с около 10 процента спрямо миналата година. Според професора по приложна икономика, налице е дисциплиниращия ефект от гръцката криза, който кара българските банкери да са по-внимателни.
Данните страдат, тъй като БНБ публикува обобщена информация, при това с голямо закъснение. Затова банковата система на България прилича на голяма кошница с ябълки. Ясно е общото състояние на ябълките, но въпреки това може да има ябълки с различно качество в кошницата, коментира още финансистът. По повод на нашумяло изказване на премиера Борисов, че е оказвана ликвидна подкрепа на български банки, Ханке е категоричен:
Бих препоръчал БНБ да преглежда и публикува балансите на всички банки ежемесечно, вместо да се чакат тримесечните данни за необслужваните кредити, каквато е досегашната практика. Работим с данни от края на март, а сме в септември. Големият риск в България, е в неизвестността. Никой не знае какво може да се случи, като беше при фиаското с КТБ. Липсва прозрачност и предвидимост, а това превръща София в световна столица на слуховете. Прозрачност има във валутния борд. Данните са точни и ясни, знае се какво става.
Празничният период в края на 2024г. е над 10 дни – от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания, каза пред БНР проф. д-р Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози в туризма. Много..
Посланикът на България в Грузия Веселин Вълканов е посетил на 7 декември Панкиси, планинско дефиле с мюсюлманско малцинство в северната част на Грузия, по покана на местните младежи, организирани и подпомагани от фондация Roddy Scott в..
Във вторник, 10 декември, ще бъде предимно облачно с валежи на повече места и по-значителни в Източна България. Следобед в повечето райони валежите ще спрат. Минималните температури ще бъдат между 1° и 6°, в София – около 2°, а максимални – между..
На 14-ти и 15-ти декември, броени дни преди Коледните празници, Пловдив отново ще бъде домакин на EXOTIC EXPO – българското професионално..
Приключиха консултациите на президента Румен Радев с парламентарно представените политически сили преди връчването на първия проучвателен мандат за..
Българският патриарх Даниил няма профили в социалните мрежи и не е разрешавал създаването на такива. В официално изявление на сайта на Българската..