Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг пристигна вчера на посещение в България след участие в среща на инициативата Б9 в Словакия. На въпросната среща България бе представена от президента Румен Радев, а той от кулоарите й коментира, че някои текстове на предварително изготвената заключителна декларация са застрашавали реализацията на инфраструктурни проекти от национален интерес за България и е направил необходимото те да бъдат извадени от документа. Подробности Радев не съобщи, но вероятно проблемните текстове са били срещу реализирането на газовите проекти „Северен поток 2“ и „Турски поток“.
Часове преди визитата на Столтенберг в България да започне, от Словакия президентът призова правителството да „материализира“ предстоящата на 4 и 5 март визитата на руския премиер Дмитрий Медведев в България, за да не стане тя заложник на чужди интереси. С този призив Румен Радев потвърди убеждението, че освен поотделно, двете посещения трябва да се разглеждат и във взаимната им връзка. Защо не и в контекста на предупреждението, което американският вицепрезидент Майк Пенс отправи наскоро на Мюнхенската конференция по сигурността, че САЩ няма безучастно да наблюдават как съюзници от НАТО купуват оръжия от техни противници, и няма да може да гарантират мира на Запад, ако тези съюзници зависят от Изтока.
Медиите в България отделят голямо внимание на изявленията на Радев. Една от тях отбеляза, че очевидно под „чужди“ на България интереси той разбира такива, които са чужди и на Русия. Но подобни позиции досега президентът е заемал и по други поводи, още от началото на своя мандат. В частност, по отношение на енергийните проекти, националните с руските интереси отъждествяваше и предшественикът му Георги Първанов. При това не само относно проекта „Южен поток“, станал по-късно „Турски поток“, но и по отношение на замразения от години насам проект за възобновяване на строителството на АЕЦ „Белене“. Противоположни позиции обаче отстояваше президентът Росен Плевнелиев, а по част от въпросите, с различни нюанси при различните си мандати, и самият премиер Бойко Борисов.
Още преди официалното начало на визитата на Столтенберг в София, работна вечеря на госта с премиера Бойко Борисов потвърди, че основни точки в отношенията на България с НАТО са общата работа в сигурността и отбраната, сделката за нови изтребители за ВВС, военният бюджет и ситуацията в Западните балкани и Черноморския регион. А като основни теми на посещението на Медведев са предизвестени сътрудничеството в енергетиката, икономиката и туризма. Каква е връзката между посещенията на руския премиер и тази на генералния секретар на НАТО ще бъде възможно да коментираме когато и двете приключат.
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г. броят на получилите българско гражданство надхвърля 16 000 – броят им достига този от пандемичната..
Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана да почетем заедно този ден, съобщи външният министър. Георг Георгиев определи отношенията между..
Днес в Брюксел премиерът Росен Желязков ще участва в неформална среща на лидерите на ЕС, фокусирана върху укрепването на европейската отбрана. Дискусиите ще обхванат повишаването на отбранителните способности на Съюза, противодействието на хибридни и..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението,..