Доклад, изготвен от Медицинския експертен съвет, подпомагащ правителството в борбата с коронавируса в България, потвърждава, че приложените досега мерки за физическа и социална изолация са наложителни. В хода на епидемията те могат да бъдат преосмислени и при благоприятното ѝ развитие – олекотени, е общото заключение на експертите.
Според председателя на Съвета проф. д-р Коста Костов, диагнозата на инфекцията трябва да се основава на PCR тестове, а епидемиологичното проследяване може да се осъществи чрез комбинираното използване и на други лабораторни методи.
На съвместен брифинг с представители на Медицинския експертен съвет и на Националния оперативен щаб за борба с COVID-19, премиерът Бойко Борисов заяви, че все още няма достоверни бързи тестове, но такива се очаква да бъдат създадени в близките седмици. Той посочи, че България е поръчала чрез Европейската комисия един милион теста.
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев предлага България да внесе от Китай два медикамента (хидроксихлорофин сулфат и азитромизин-таблетки), за които е доказано, че когато се комбинират, дават добър ефект. „Министерският съвет ще има извънредно заседание днес, за да приеме предложението“, заяви премиерът Борисов.
На брифинга стана ясно и, че днес ще бъдат преведени по 1000 лева чисто допълнително възнаграждение към заплатите на всички медицински и немедицински кадри, които са участвали на първа линия в борбата с коронавируса и които имат пряко участие по наблюдението и лечението на заболелите. Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев уточни, че това засяга 1700 души в 34 лечебни заведения.
Всичко по-важно за COVID-19, на български език, можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриeте на още девет езика - в чуждоезиковите секции на уеб сайта на Радио България.
Регионалната инспекция по околната среда и водите – София сигнализира сектор "Престъпления против дивата природа" към Главната дирекция "Национална полиция" за намерените над хиляда мъртви птици край Копривщица. Институцията, на чиято територия е..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките на Руско-турската война (1877-1878 г.) започват на 25 декември 1877 г. На 3 януари 1878 г...
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите на столицата ще могат да се насладят на характерните маски и костюми и древната традиция на..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..