Точно в началото на Страстната седмица, в България се навършва един месец от началото на извънредното положение, обявено от парламента на 13 март.
Усетиха се и напрежения в обществено-политическия живот. Властта отправи някои противоречиви сигнали към хората, за които ярък пример е полемиката около задължителното носене на маски върху лицето. Здравният министър Кирил Ананиев издаде заповед за задължително носене на маски, часове по-късно сам се отказа от нея, а от вчера- 12 април, маските са отново задължителни. Управляващи и опозиция си размениха взаимни обвинения, свързани с ефективността на предприетите мерки, а президентът Румен Радев наложи вето върху част от текстовете в Закона за извънредното положение, определяйки го като прелюдия към „безконтролно упражняване на властта”. Горещ спор в обществото предизвика честването на Цветница и предстоящия най-голям празник - Великден. Тази година България няма да изпрати делегация до Йерусалим, за да донесе от там Благодатния огън, а ще използва частица от миналогодишния. Храмовете остават отворени за миряни, въпреки очевидния риск от разпространение на заразата. Религиозните служби са пред храмовете, а засилено полицейско присъствие следи за спазването на реда.
За един месец извънредно положение в обществото сякаш надделя разбирането, че борбата с вируса е отговорност на всеки и освен за себе си, всеки трябва да се грижи за близките и за околните.

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към СУ "Св. Климент Охридски" обяви пускането на SPEAR-1 – фундаментален AI модел, който предоставя на роботите безпрецедентно 3D пространствено разбиране. Технологията е..
Българското национално радио беше за първи път домакин на Годишната конференция на Международната асоциация на обществените медии ( Public Broadcasters International ). Участваха ръководители и представители на обществените радиа и..
В брой 69 на предаването слушайте: Как българското градинарство беше вписано в унгарския регистър на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО и какви са днешните българи в Унгария – интервю с Данчо Мусев, председател на Българското..
Българското национално радио беше за първи път домакин на Годишната конференция на Международната асоциация на обществените медии ( Public..
В петък , 24 октомври, минималните температури ще са от 10 до 15°, в София – 10°. Сутринта в западните райони на страната ще завали дъжд. През деня ще..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към СУ "Св. Климент Охридски" обяви пускането на SPEAR-1 – фундаментален AI..