Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър и Виктория - най-харесваните имена и през 2020 г.

Снимка: Pixabay

За поредна година и през 2020 г. най-предпочитаните имена сред новородените в България са Александър и Виктория, съобщава Националният статистически институт.

При момчетата, наред с традиционните Георги, Димитър, Иван и Никола, преобладават и нехарактерни за българската традиция имена като Мартин, Даниел и Виктор. Все по-често се срещат и имена на български владетели - Борис, Калоян, Симеон, Самуил и други. Най-разпространените мюсюлмански имена при момчетата и през 2020 г. са Емир и Мерт. 

Челната тройка на най-често срещани имена при момичетата - Виктория, Мария и Никол, се запазва повече от пет години, като през 2020 г. веднага след тях са София и Рая. Най-разпространените мюсюлмански имена при момичетата са Елиф и Мелек.

Като цяло сред населението на България най-разпространеното женско име е Мария, а мъжко име - Георги. Сред мюсюлманските са Фатме и Мехмед.

Най-популярните фамилии за 2020 г. са Иванов/Иванова, Георгиев/Георгиева и Димитров/Димитрова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пристигна четвъртият хеликоптер за спешна медицинска помощ по въздуха

Четвъртият хеликоптер, предназначен за спешна медицинска помощ по въздуха, вече е на българска земя. "Новата въздушна линейка ще бъде базирана в хангара на Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, откъдето ще обслужва..

публикувано на 17.10.25 в 16:47
Снимка: Съвет на ректорите на висшите училища в Република България

Съветът на ректорите предлага да се създадат Дунавски университетски алианси

Създаване на Дунавски университетски алианси предложи председателят на Съвета на ректорите проф. д-р Миглена Темелкова на форума "Дни на България в Кечкемет, Унгария“. Идеята е те да включват два и повече университета в държавите, през които тече..

публикувано на 17.10.25 в 13:58

По съседски: Събития с балкански адрес

Ще отпаднат роуминг тарифите с ЕС за Албания и Черна Гора През 2026 г. роуминг тарифите между Албания и ЕС ще отпаднат напълно, каза при посещението си в Тирана на 13 октомври председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен...

публикувано на 17.10.25 в 10:50