Днес България избира 45-ото си Народно събрание. От началото на демократичните промени в страната през 1989 година това са единайсетите по ред парламентарни избори. Първият демократичен вот в най-новата ни история е за Велико народно събрание и е проведен на 10 юни 1990 г.
Днес за доверието на гласоподавателите се борят представители на 30 партии и коалиции. За сравнение, до участие в предходните парламентарни избори през 2017 година бяха допуснати 18 партии и 9 коалиции. Общият брой на избирателните секции в страната надхвърля 11 хиляди, като са предвидени и подвижни урни за хора с двигателни проблеми и за избиратели, поставени под карантина, заради Covid-19. В малко над 9 300 от секциите е възможно и машинно гласуване.
България е разделена на 31 многомандатни избирателни райони, в които се разпределят 240 мандата за народни представители. Това става на базата на броя гласоподаватели с постоянен адрес в съответния район. Минималният брой мандати, който трябва да гарантира политическия плурализм, за един район е 4.
Рекорден се очаква да бъде броят на гласуващите български граждани в чужбина. Над 87 000 са заявленията за гласуване по местоживеене, подадени от наши сънародници за тези избори, което е почти двойно повече спрямо 2017 г., когато имахме малко над 45 000 заявления.
Броят на избирателните секции в чужбина сега е 465, в 69 държави. При 371 задгранични секции на изборите през 2017 година, над 117 000 българи упражниха правото си на глас. На вота сега избирателната активност в чужбина се очаква да бъде още по-висока.
Най-много секции са разкрити в Германия (69) и Испания (53). Във Великобритания, САЩ и Турция максималният допустим от Избирателния кодекс брой на секциите за държави извън ЕС е 35.Продължава работата по снегопочистването на територията на София.170 машини обработват със смеси срещу заледяване и избутват сняг по улици и булеварди, съобщи пресцентърът на Столичната община. Работи се по общинската пътна мрежа, Южната дъга на..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на българската държава Аспарух. Ахинора е инфлуенсърка и създава поне по два поста на ден.Тя е 24-годишно..
Третата група от 7 души в 33-тата българска антарктическа експедиция, отпътува на 11 януари от летище София. В Рим към тях ще се присъедини Даниела Паскал – геолог от Румъния, а в Пунта Аренас в Чили ще се включат журналистите Мария Чернева и Анна..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..