Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България гласува

Пленарната зала на Народното събрание
Снимка: БГНЕС

Днес България избира 45-ото си Народно събрание. От началото на демократичните промени в страната през 1989 година това са единайсетите по ред парламентарни избори. Първият демократичен вот в най-новата ни история е за Велико народно събрание и е проведен на 10 юни 1990 г.

Днес за доверието на гласоподавателите се борят представители на 30 партии и коалиции. За сравнение, до участие в предходните парламентарни избори през 2017 година бяха допуснати 18 партии и 9 коалиции. Общият брой на избирателните секции в страната надхвърля 11 хиляди, като са предвидени и подвижни урни за хора с двигателни проблеми и за избиратели, поставени под карантина, заради Covid-19. В малко над 9 300 от секциите е възможно и машинно гласуване.

България е разделена на 31 многомандатни избирателни райони, в които се разпределят 240 мандата за народни представители. Това става на базата на броя гласоподаватели с постоянен адрес в съответния район. Минималният брой мандати, който трябва да гарантира политическия плурализм, за един район е 4.

Рекорден се очаква да бъде броят на гласуващите български граждани в чужбина. Над 87 000 са заявленията за гласуване по местоживеене, подадени от наши сънародници за тези избори, което е почти двойно повече спрямо 2017 г., когато имахме малко над 45 000 заявления.  

Броят на избирателните секции в чужбина сега е 465, в 69 държави. При 371 задгранични секции на изборите през 2017 година, над 117 000 българи упражниха правото си на глас. На вота сега избирателната активност в чужбина се очаква да бъде още по-висока.

Най-много секции са разкрити в Германия (69) и Испания (53). Във Великобритания, САЩ и Турция максималният допустим от Избирателния кодекс брой на секциите за държави извън ЕС е 35.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

КНСБ: Каскада от протести, ако не бъде приет държавният бюджет

"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..

публикувано на 09.01.25 в 17:45
Галин Цоков и Олеся Илашчук

В Украйна ще продължи изучаването на български език

Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...

публикувано на 09.01.25 в 17:39

Премиерът призова парламентът да уреди законово статута с името на БПЦ

"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При съобразяване с принципите на правовата държава и разделението на властите, решението на въпроса с..

публикувано на 09.01.25 в 11:34