Днес България избира 45-ото си Народно събрание. От началото на демократичните промени в страната през 1989 година това са единайсетите по ред парламентарни избори. Първият демократичен вот в най-новата ни история е за Велико народно събрание и е проведен на 10 юни 1990 г.
Днес за доверието на гласоподавателите се борят представители на 30 партии и коалиции. За сравнение, до участие в предходните парламентарни избори през 2017 година бяха допуснати 18 партии и 9 коалиции. Общият брой на избирателните секции в страната надхвърля 11 хиляди, като са предвидени и подвижни урни за хора с двигателни проблеми и за избиратели, поставени под карантина, заради Covid-19. В малко над 9 300 от секциите е възможно и машинно гласуване.
България е разделена на 31 многомандатни избирателни райони, в които се разпределят 240 мандата за народни представители. Това става на базата на броя гласоподаватели с постоянен адрес в съответния район. Минималният брой мандати, който трябва да гарантира политическия плурализм, за един район е 4.
Рекорден се очаква да бъде броят на гласуващите български граждани в чужбина. Над 87 000 са заявленията за гласуване по местоживеене, подадени от наши сънародници за тези избори, което е почти двойно повече спрямо 2017 г., когато имахме малко над 45 000 заявления.
Броят на избирателните секции в чужбина сега е 465, в 69 държави. При 371 задгранични секции на изборите през 2017 година, над 117 000 българи упражниха правото си на глас. На вота сега избирателната активност в чужбина се очаква да бъде още по-висока.
Най-много секции са разкрити в Германия (69) и Испания (53). Във Великобритания, САЩ и Турция максималният допустим от Избирателния кодекс брой на секциите за държави извън ЕС е 35.Поставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на избори, а останалите 4,7% се колебаят. Това показва независим телефонен сондаж на новата социологическа..
Навършват се 40 години от първия протестен митинг срещу насилствената смяна на имената на българските турци от комунистическия режим. На днешния ден през 1984 г. в ардинското село Млечино се събират над 3 хил. души от близките села Горно и Долно..
Делник с аромат на празник – такъв е днешният 23 декември в страната ни? „България днес“ ще ви предложи едно пътуване из историята и традициите на Коледа по нашите земи и ще ви напомни, че за поредна година и ние си имаме Коледно село. Празничната..
С мисъл за духовното послание на днешния ден, за традицията и пречупването ѝ през живота на съвременния човек, в "България днес" търсим отговор на въпроса,..
Поставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на избори,..
Скулптурата "Пясъчно Рождество в Бургас", която британските творци Пол и Реми Хогарт извайват в центъра на Бургас пред погледите на хората в града, ще..