Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 1000 българи чакат за трансплантация

Снимка: БЧК

На 9 октомври отбелязваме Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Тази година мотото на Европейския ден на органното донорство и трансплантацията е „Просто кажи „Да!”. Нека хората разберат, че подкрепяш донорството!”, като целта е повече граждани да получат информация за смисъла и значението на донорството и трансплантацията.

Към момента 1016 български граждани живеят с надеждата да получат орган, който да им позволи да водят нормален живот. Чакащите за присаждане на бъбрек са най-многобройната група – 899 души, съобщава БНТ.

Според действащото в България законодателство всяко лице над 18-годишна възраст може да бъде потенциален донор на органи, освен ако приживе писмено не е изразило своето несъгласие. Лице под 18 години може да бъде донор на органи само с писмено съгласие на своите родители, попечител или настойник.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 45

В брой 45 на предаването слушайте: Как изкуственият интелект може да помогне в работата на българските неделни училища зад граница - интервю с Борис Михайлов от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, основен лектор на тематичен..

публикувано на 03.04.25 в 12:00

Парламентът гласува вот на недоверие на правителството

Парламентът днес ще гласува първия вот на недоверие на кабинета на Росен Желязков. Искането беше внесено от партия "Възраждане" с подкрепата на депутатите от "Величие" и МЕЧ, макар самите те да смятат, че то няма да мине, и е за провал на..

публикувано на 03.04.25 в 07:05

Българската консервна индустрия вече си има свой празник

За първи път днес, 3 април, ще бъде отбелязан Денят на българската консервна индустрия. Тържественото събитие ще се състои в Университета по хранителни технологии в Пловдив. Ще се проведе и кръгла маса на тема "Консервната индустрия в България –..

публикувано на 03.04.25 в 06:30