„Останете в безопасност. А експонатите ще ви дочакат… на сигурно място“ - това написаха сътрудниците на Черниговския областен художествен музей „Григорий Галаган“ (Galagan Art Museum - Chernigov, Ukraine). Притеснявайки се за сигурността на намиращите се в него ярки образци на изкуството от ХVI в. насам, сътрудниците вземат нелекото решение да евакуират колекциите на музея.
„В 6 часа сутринта на 24 февруари 2022 г. получихме информация за нахлуването на Русия – разказва за Радио България Марина, сътрудник в музея. – Но ние бяхме подготвени, имахме предварителен план. Пресметнахме стандартните за войната рискове като мародерство, възможни разрушения, пожари, наводнения. И демонтирахме всички експозиции, освен една: снимки на воините-защитници на Украйна. Оставихме ги като проява на нашата позиция. Скрихме на сигурно място всички предмети от фонда на музея и се опитахме максимално да ги обезопасим с достъпните ни методи. Ще дежурим, ще проверяваме и ще се опитваме да контролираме ситуацията, въпреки че много малко зависи от нас. Но трябва да спасяваме експонатите.“
Украинските музеи пазят художествени произведения от световно и национално значение. Затова въпросът за безопасността на музейните колекции е много важен. „Всички ние сме настроени решително – това е нашата земя и нашата култура, и ние ще ги защитаваме до последно – категорична е Марина. – За съжаление, не можем да разкажем подробно за нашите действия, за да не излагаме експонатите на опасност заради възможно изтичане на информация.“
Припомняме, че Чернигов е един от първите украински градове, в които започнаха военни действия.

Българското национално радио беше за първи път домакин на Годишната конференция на Международната асоциация на обществените медии ( Public Broadcasters International ). Участваха ръководители и представители на обществените радиа и..
В брой 69 на предаването слушайте: Как българското градинарство беше вписано в унгарския регистър на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО и какви са днешните българи в Унгария – интервю с Данчо Мусев, председател на Българското..
На церемония в университета “Витаутас Магнус“ в литовския град Каунас, ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски", проф. Георги Вълчев, прие ротационното председателство на международния университетски алианс "Transform4Europe"..
Българското национално радио беше за първи път домакин на Годишната конференция на Международната асоциация на обществените медии ( Public..
В петък , 24 октомври, минималните температури ще са от 10 до 15°, в София – 10°. Сутринта в западните райони на страната ще завали дъжд. През деня ще..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към СУ "Св. Климент Охридски" обяви пускането на SPEAR-1 – фундаментален AI..