Съветът по сигурността към министър-председателя Гълъб Донев ще обсъди частичната военна мобилизация в Руската федерация, провеждането на референдуми в окупираните украински територии и евентуалната ескалация на военния конфликт между Русия и Украйна. Според Гълъб Донев, съществува риск за националната сигурност на страната ни, но няма пряка военна заплаха за България в настоящия момент. Заседанието при премиера е седмица, след Консултативната среща при президента Румен Радев, който посочи че ескалацията на конфликта може да засегне доставките на газ, петрол и задълбочаване на икономическата и социалната криза. Тогава служебният премиер коментира, че правителството подготвя всички системи, които биха могли да бъдат засегнати от военния конфликт. На днешната среща, в която ще участват и представители на службите за сигурност, се очаква Съветът по сигурността при премиера да анализира състоянието на системата за защита на националната сигурност, да изготви оценки и да предложи съответните решения.
След резултатите от проведените в окупираните украински територии референдуми има голяма вероятност 15% от украинската територия да бъде присъединена към Русия, независимо от осъдителните реакции на западните лидери. В Москва отбелязаха резултатите от референдумите на огромен екран на Червения площад с послания "Донецк, Луганск, Запорожие, Херсон - Русия!", съобщи БТА. Агенцията цитира руския посланик във Вашингтон Анатолий Антонов, който посочва в статия в "Нешънъл интерест", че американските политици се заблуждават, ако смятат, че Русия не е готова да защити Крим или териториите, които могат да се присъединят към страната, "на основание свободното волеизявление на народа“. Антонов припомня също, че през октомври се навършват 60 г. от Карибската криза, когато СССР и САЩ са били пред ядрен конфликт. В тази връзка посланикът призовава Русия и САЩ, както и другите ядрени държави да потвърдят в общ документ, че "в ядрена война не може да има победители и тя никога не трябва да бъде започвана".
В събота , 11 октомври, през страната ще премине атмосферно смущение . Минималните температури ще са от 8 до 13°, в София – 10°. След нощните валежи над Северна България през деня северозападният вятър ще се усили и ще бъде умерен до силен. Преди..
Три нови електрически локомотива “Сименс Смартрон” влизат в експлоатация от днес, съобщи транспортният министър Гроздан Караджов. Два от тях ще обслужват влакове по направлението София-Бургас, а един – по линията София-Русе. Новите машини са..
Българското национално радио (БНР) може да разшири излъчването си в Молдова и особено в Тараклийския район, в който е концентрирана българската етническа общност в страната. За това са разговаряли посланикът на Република Молдова в София Емил Жакота..
На официална церемония в Берлин българският разследващ журналист Христо Грозев получи наградата си за Европейски журналист на годината. Той беше..
Започва най-голямото лекоатлетическо събитие в България – Wizz Air Sofia Marathon 2025 . На 11 и 12 октомври улиците на София ще се превърнат в..
Белоградчишкото село Салаш е домакин на второто издание на единствения по рода си Фестивал на трънката. По нашите земи диворастящото растение от..