Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България изпраща нови екипи от спасители и лекари в Турция

Снимка: Пресцентър на МО

Български военнотранспортен самолет "Спартан" отлетя за Турция в 8:30 ч. с 20 служители на Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението". Това е поредният полет на Военновъздушните сили с екипи за помощ след земетресението. На борда са също 10 лекари от столичната Спешна помощ, за да се включат в грижите за пострадалите. Столичната община изпрати палатки и термокамери. В югоизточната ни съседка вече работят два екипа от Военномедицинска академия, 58 спасители от пожарната и екип от 12 спасители и пет кучета от Българския Червен кръст.

"Снощи около 20 часа получихме искане чрез турския посланик да изпратим още спасителни екипи. След бързата организация и координация с МВР екипите бяха осигурени. ВВС осигуриха транспорта и днес превозват около 20 спасители", каза министърът на отбраната Димитър Стоянов. Те отиват на същото място, на което са и вече изпратените екипи от Пожарна безопасност. Има остра нужда от спасителни екипи, които да търсят затрупани хора. "Доколкото ми е известно, утре ще има още един курс с около 30 медика в Адана", каза още министърът. На 11 февруари ще има още полети до Адана за ротиране на екипите.

Докато спасителите продължават да се борят с лошото време, търсейки оцелели, броят на жертвите от мощното земетресение надмина 8000 души. Над 8000 са и извадените живи от руините.

Втори български гражданин е в неизвестност след земетресенията в Турция, съобщи външно министерство, цитирано от БТА. Освен българин с двойно гражданство в Искендерун вече се издирва и български гражданин изчезнал в град Антакия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Природата или човешкото безхаберие са в основата на наводненията по Черноморието

Отиващата към края си 2025 година не остана изключение от черната статистика по отношение на природните бедствия на територията на България. Суша, пожари, а след това последваха и наводненията. И макар след всяко подобно бедствие да се говори за мерки,..

публикувано на 08.10.25 в 10:40

Синоптичната обстановка остава сложна, в Северна България – с оранжев код за валежи

В сряда , 8 октомври, синоптичната обстановка ще остане сложна. През нощта в Дунавската равнина и Лудогорието ще остане дъждовно и на места количествата ще са значителни. В югоизточните райони на страната валежите ще отслабват, и на места..

публикувано на 07.10.25 в 18:15

"Добродетели и религии" няма да се изучава през следващата учебна година

Предметът “Добродетели и религии” няма да бъде въведен от следващата учебна година, съобщи от Пловдив образователният министър Красимир Вълчев, цитиран от БТА. По думите му, продължава работата по изготвянето на програмата за..

публикувано на 07.10.25 в 18:05