Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Темата за спасяването на българските евреи – част от форум в Ню Йорк

Консул Ангел Ангелов на форум в Ню Йорк
Снимка: Генер.консулство Ню Йорк

Холокостът, спасяването на българските евреи и предприетите от България мерки за предотвратяване и противодействие на съвременни прояви на антисемитизъм и етническа нетолерантност бяха в центъра на изказването на генералния консул на България в Ню Йорк Ангел Ангелов на форум, организиран от Адвокатската асоциация на Ню Йорк (New York City Bar Association). Събитието беше посветено на отражението на Холокоста и проявите на антисемитизъм в исторически и съвременен план, а нашият дипломат беше сред основните докладчици в него.


New York City Bar Association, основана през 1870 г., е доброволна асоциация на адвокати и студенти по право. От 1896 г. седалището на организацията е в забележителна историческа сграда на 44-та улица, между Пето и Шесто авеню в Манхатън. Днес асоциацията е с над 23 000 членове, а една от основните ѝ мисии е да насърчава и да поддържа върховенството на закона и достъпа до правосъдие за по-справедливо общество. В дългата си история организацията е отстоявала редица обществени и правни каузи, сред които и защитаваните от Мартин Лутър Кинг граждански права на афроамериканците в Америка.


На форума за Холокоста генералният ни консул Ангел Ангелов е засегнал темата за спасяването на българските евреи и за стъпките, предприети от българското правителство в днешно време за предотвратяване и противодействие на съвременните прояви на антисемитизъм, расизъм и нетолерантност, научаваме от фейсбук страницата на Генералното консулство на България в Ню Йорк. Той е информирал участниците за събитията, които дипломатическата ни мисия организира в памет на жертвите на Холокоста и в годината, в която отбелязваме 80 години от спасяването на българските евреи, като ги е поканил да присъстват на насрочената за 24 април т.г. прожекция на документалния филм „Въпрос на оцеляване“ на режисьора Елка Николова. 

Снимки: Генерално консулство на България в Ню Йорк

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Генерално Консулство Ню Йорк / Фейсбук

Голямо признание за генералния ни консул в Ню Йорк Ангел Ангелов

Ангел Ангелов, генерален консул на България в Ню Йорк, е преизбран единодушно за втори път от Общността на генералните консули в Ню Йорк за вицепрезидент и член на изпълнителния борд на създадената преди 100 години организация, представляваща..

публикувано на 05.06.25 в 15:12

Етно фест на българите в Тараклия е подкрепен от Министерството на културата в Молдова

Асоц и ацията за развитие на българск ата об щност в Молдова ще бъде подкрепена със 193 хиляди леи ( близо 10 хил. евро ) от молдовското Министерство на културата, за да развие традиционния Етно фест Тараклия. " Това е едно от..

публикувано на 05.06.25 в 12:10

МВнР към българите в Кьолн: Мащабна евакуация заради необезвредени снаряди

Външното ни министерство предупреждава българските граждани в Кьолн за предстояща мащабна евакуация в центъра на града заради необезвредени снаряди от Втората световна война, информира БТА. От съобщението става ясно, че е определена зона в..

публикувано на 05.06.25 в 09:37