Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят се доброволци, които да преподават български език в Аржентина

| обновено на 21.07.23 в 16:33
Пред паметника на Васил Левски в Лас Бреняс
Снимка: FB /Райна Манджукова

Българският език е основната пречка за връзка с прародината на хората с българско самосъзнание в Аржентина – посочи пред Радио България Райна Манджукова. Тя е първият ръководител на Изпълнителната Агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), който в края на юни посети българската общност в южноамериканската държава. Един от най-важните изводи от това пътуване е, че хората искат да учат български език: "Не им е нужно да учат граматиката, те искат да говорят. И от дума на дума, ни подсказаха решението – доброволчество" – уточни г-жа Манджукова и отправи апел към аудиторията на Радио България: 

„Ако има желаещи хора, дори да не са с българска филология, които искат да ги изпратим в Аржентина за 2-3 месеца да преподават български на нашите сънародници там, да се обръщат към ИАБЧ. Ако има хореографи, които са готови да отидат – обръщайте се към Агенцията!“ 


Сънародниците ни в Аржентина са готови да поемат престоя и дневните разходи на евентуалните доброволци, държавата ни обаче трябва да направи останалото – да осигури средства за пътуване – 1500 евро е билетът за отиване и връщане. Това би било от огромна полза за запазването на българското самосъзнание сред аржентинците с български корени, категорична е Райна Манджукова: 


„Хората, с които се срещнах в Аржентина излъчват толкова много българско, че дори липсата на език не пречи това да се усети. Но това е много силен сигнал, че ако в момента не изработим тази единна държавна политика, базирана на диференцирания подход към различните общности, след 30 години ще имаме Аржентина в Германия, Аржентина в Англия и пр., т.е. ще имаме същата ситуация, в която хората ще са с български фамилии, ще се гордеят, че са българи, ще играят български хора, но няма да говорят български.“ 

Как държавата ни би могла да съдейства на диаспората ни в Аржентина да съхрани връзките си с България, какво е общото между българите в Аржентина и Албания и можем ли да очакваме синхронизация на законодателството, касаещо хората с българско самосъзнание по света – отговори на всички въпроси ще откриете в предаването "България днес", от 20 юли 2023г. 

Текст: Елена Каркаланова

Снимки: Facebook / Райна Манджукова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"На мегдана на другата България" отново ще се извие кръшно хоро – този път в Палма де Майорка

Български фолклорни състави от 17 европейски държави пътуват към Палма де Майорка, за да се хванат на общо хоро. "С нетърпение очакваме да пристигнем, да се срещнем със стари колеги и приятели, както и да намерим нови приятели" – пишат сънародници..

публикувано на 10.05.24 в 15:50
Снимка: БНУ „Св.св. Кирил и Методий“ - Атина

20 години Българско неделно училище "Св. Св. Кирил и Методий" в Атина

„Когато има общи цели и желание за разбиране, българската общност в Атина доказва, че е част от многообразното европейско семейство с неповторим език, култура и традиции“ – с тези думи на равносметка във фейсбук започна 2024 година за..

публикувано на 10.05.24 в 11:45

Президентът се срещна с представители на българите в Косово

България отдава голямо значение на активните контакти с българската общност в Косово, заяви държавният глава Румен Радев. Той прие представители на Дружеството за развитие и интеграция на българската общност в Република Косово "Дрибок", съобщи..

публикувано на 10.05.24 в 08:37