Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Патриарх Неофит призова за любов и милост към всички човеци

Празнично богослужение в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"
Снимка: БТА

На 25 декември православните християни и католиците в България отбелязват Рождество Христово. В навечерието на празника в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" "Св. Александър Невски" беше отслужено празнично богослужение за Бъдни вечер, възглавено от Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний, който беше в съслужение с Мелнишкия епископ Герасим, Белоградчишкия епископ Поликарп, архим. Василий, Браницкия епископ Пахомий - ректор на Софийската духовна семинария, протойерей Владимир Тишчук, представител на Руския патриарх у нас, ставр. ик. Нелуц Опря, представител на Румънския патриарх у нас и др.

Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний

В края богослужението митрополит Антоний прочете обръщението за Бъдни вечер на Светейшия патриарх Неофит, който не е в добро здраве.

В обръщението се казва: "В свят на все повече страдание и болка, на все повече и все по-ожесточени военни конфликти, сеещи разрушение и смърт, сме призвани с още повече ревност да свидетелстваме за великата милост, беззаветната любов и мира, които Господ Иисус Христос ни донесе със Своето дивно Рождество по плът, като ни помири с небесата и ни посочи верния път към нашето небесно Отечество. Единственият начин да благодарим истински на Бога за всичко онова, което Той стори за нас и нашето спасение, е да Му подражаваме в божествената Му любов и в Неговата милост към всички човеци".

Днес от 09.30 ч. в патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света Василиева литургия за Рождество Христово.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България почита паметта на националния си герой Васил Левски

С различни прояви из цяла България отбелязваме 152 години от гибелта на Апостола на българската свобода Васил Левски. Днес от 18.00 часа е възпоменателната церемония пред паметника на Апостола на свободата в  София . Почит ще отдадат и държавният глава..

публикувано на 19.02.25 в 18:02

Васил Терзиев и Екрем Имамоглу ще открият B40 в София

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40, ще се проведе в София между 24 и 25 февруари . Темата на софийското домакинство е "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж", а фокусът на българското..

публикувано на 19.02.25 в 17:54

Влак на българска жп компания катастрофира в Румъния, има жертва

Тежка влакова катастрофа с влак на българската фирма ПИМК е станала край Крайова, Румъния. По първоначална информация при инцидента е загинал  началник-влакът на частната българска компания, който е румънски гражданин.  По информация на румънската..

публикувано на 19.02.25 в 16:03