Уъркшоп по българска бродерия организира Ирен Величкова-Ямами - дългогодишна изследователка на това изкуството и автор на картата на България в шевици, подарена от самата нея на Националния исторически музей в София. Българката, която повече от 35 години живее в Япония и пренася славата на българската култура, събира своите японски почитатели на 21 юли (неделя) от 13.00 ч. в салона на българското посолство в Токио.
Уъркшопът "Да хванем иглата!" е разделен на теоретична част – лекция с демонстрация на различни бродерии, а след това – всеки участник ще може да опита да приложи наученото на практика. За целта са подготвени различни комплекти за бродерия, от които всеки може да си избере според вкуса и предпочитанията си.
За участие в уъркшопа е необходимо предварително записване – до 17 юли през следната форма: https://forms.gle/4E7tcmNLvSfURXP78, информира посолството на България в Токио от своята фейсбук страница.
В едно от интервютата си за Радио България, правейки сравнение между родината си и страната, в която живее от десетилетия, нашата сънародничка Ирен Величкова-Ямами казва: "В Япония, като се каже чужденец, хората разбират Америка. Но когато се докоснат до колоритната култура на България, всички остават очаровани, замаяни и дори влюбени в страната ни. Отношението им към България е много добро, сърдечно и с разбиране, защото оценяват традицията. При тях е така – традицията се цени много високо и по достойнство”.
Снимки: Гергана Манчева, Посолство на Република България в Токио
В 05:00 часа българско време, на 28 октомври, изборният ден зад граница приключи по Западното крайбрежие на САЩ и Канада. В САЩ бяха разкрити 53 секции, а в Канада - 15. Все по-малко българи гласуват в Лас Вегас Надя Стоянова, Бостън: Всички..
Защо гласувам? – въпрос, който води действията ни в ден на избори. "Хората, които не могат да си отговорят по принцип не гласуват", казва Венци Георгиев. Той е член на избирателната секция в Лас Вегас, САЩ. Казва, че в този американски град..
Спокойно протича изборният ден и в Дуисбург. Очаква се, както и на предходните избори, в германския град да гласуват между 300 и 400 души. Предпочитанията си сънародниците ни изразяват само с хартиени бюлетини. „ На предишни избори сме наблюдавали..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..