Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на насилието над жени пред столичната Съдебна палата.
Целта е да се привлече вниманието на обществото и на институциите към тревожните нива на домашно насилие, убийствата на жени заради полова принадлежност и системното неглижиране на техните права. Според неофициална статистика минимум 18 жени са изгубили живота си през настоящата година поради посочените причини, а други хиляди всекидневно биват подложени на тормоз, преследвания и унижения от своите насилници.
Акцент на събитието в София ще бъде поставен върху необходимостта от незабавни законодателни промени, адекватна подкрепа на жертвите и дългосрочни усилия за изкореняване на патриархалните норми, поддържащи насилието.
Демонстрации “Нито една повече” ще се проведат и в други български градове – сред тях Пловдив, Варна, Стара Загора и Габрово.
Студенти блокираха входовете на Радиото и телевизията на Сърбия Студенти и граждани вече 12 дни блокират входовете на Националното радио и телевизия на Сърбия (RTS) в знак на протест срещу начина, по който националната медия отразява..
В петък минималните температури ще бъдат от 6 до 11°. В София ще е около 8°. В сутрешните часове на места в равнините и низините видимостта ще е намалена. Преди обяд в по-голямата част от страната ще е слънчево, над североизточните райони с разкъсана..
Сто дни след своя старт правителството на Росен Желязков се радва на одобрение от 19,2% от българските граждани, докато 66% от тях изразяват отрицателно отношение, показват данните на социологическата агенция "Мяра". Подобни са нагласите и към..
В "България днес" на 28 април слушайте: 01:30 - Актуална информация от България и света 07:52 - Прогноза за времето у нас и по света 12:22 -..
Министърът на туризма Мирослав Боршош се срещна с посланика на Франция Жоел Майер. Те са разговоряли за развитието на туристическите отношения и..
Артисти от Хърватия и Португалия заедно с екип от преподаватели и студенти от Нов български университет ще преобразят педиатричното отделение в УМБАЛ..