Водещ Елизабет Александрова: Проектът „Вода“ е европейски образователен проект по програма „Еразъм+“, Ключова дейност 2 „Училищни партньорства“. В рамките на проекта ученици и учители от ЕГ „Акад. Людмил Стоянов“ Благоевград организираха работни посещения и обновиха маркировката в местността „Раздела“ в Рила планина. Даниела Йовкова е старши учител, преподавател по биология и здравно образование, а Дарина Стоянова е ученичка в 9-ти клас.
Даниела Йовкова: Този проект осигурява възможност за разнообразяване на образователните дейности с ученици. От една страна дава възможност да се закупят средства за осигуряване на дейностите, от друга - възможност да пътуват ученици, освен това дава възможност и за обмяна на опит с колеги от други европейски страни по съответната тема.
Водещ: Темата „Вода“ е вашата тема. Защо я избрахте?
Даниела Йовкова: Защото, ако говорим за живот, тя обединява всичко. Темата за водата е много широка от гледна точка екология, здраве, възможност да се интегрират дейностите по проекта в нормалните образователни дейности. Водата я има и в часовете по биология, и в часовете по химия и физика, да не говорим за литературата. Има я и в обучението по езици. Въобще това е една глобална тема, която освен, че присъства във всички науки и учебни дисциплини, обединява и всички народи, всички страни, всички континенти. Т.е. винаги, от каквато и тема да се тръгне, винаги може да се стигне до водата.
Водещ: Вие какви дейности реализирахте по този проект?
Даниела Йовкова: Проектът е в третата си финална година. През първата година изследвахме основно река Благоевградска Бистрица и разбира се, нашата тръпка – Седемте рилски езера, на които направихме физико-химичен, микро-биологичен и ретроспективен анализ. Проследихме как се изменят показателите на езерата в последните 10 години. Използвахме изследванията на Изпълнителната агенция по околна среда. В рамките на този проект учениците от нашето училище се явиха на два конкурса миналата година. Един национален конкурс по природни науки и екология. Спечелиха призово място и оценка 6.00 за кандидатстване във ВУЗ. След това участвахме с допълнително разработени дейности, като продължение на проекта „Вода“, в един международен конкурс, в който Мартин Гърнев от нашето училище беше класиран на Първо място.
В рамките на този проект също така работихме по темата за изследване на р. Струма в района на Кресненското дефиле, където във връзка с изграждането на ЛОТ 3-2 на АМ Струма възникват много екологични проблеми и въпроси. И тъй като обикновено НПО-тата и всички институции говорят за опазване на животните, ние решихме да се обърнем към опазването на растенията, и то на малките растения, на тревистите растения. С дейността на тази работна група участвахме в международното състезание Международен екологичен форум „Сребърна“ и там пак бяхме класирани на Първо място.
През лятото организирахме ботанически практикум с ученици от нашето училище, в който в партньорство с НП „Рила“, изследвахме растителността около високопланинските езера. Тогава, изследвайки растенията и преминавайки през различни туристически маршрути, преминахме през местността „Раздела“, която се намира между Седемте рилски езера и Урдините езера. Решихме да обновим маркировката. Това е последната дейност по проекта, в която участваше и Дарка.
Водещ: Дарина Стоянова е ученичка в 9-ти клас. Тя участва в маркирането на табели в местността Раздела.
Дарина Стоянова: Когато отидохме до тази местност, видяхме една голяма конструкция, която показваше всички посоки. Това е местност, в която се събират много пътеки. Конструкцията е направена преди 30 години и сега ние я възобновихме, защото гледката въобще не беше хубава. Съответно ние първо махнахме ръждата от годините, след това боядисахме и направихме новата маркировка. Когато се качихме втори път до там, залепихме знаците с посоките, за да може всеки в планината да има посока, да не се губи, а и да помогнем за опазването на околната среда. Аз обичам да участвам в различни инициативи, но тази беше специално за мен, тъй като това ме кара да се чувствам горда българка. Успях да помогна с нещо, да направя нещо полезно както за самата природа, така и за нашата страна.Даниела Йовкова: По принцип от гледна точка вода тази местност е много интересна и с това, че там е вододелът между Черноморието и Беломорието. Седемте рилски езера и Урдините езера са на 40 минути време като се преминава през това билно понижение „Раздела“. Седемте рилски езера се вливат чрез р. Струма в Бяло море. Урдините езера се вливат чрез р. Искър и р. Дунав в Черно море. Там, на едно много малко разстояние, се разделя водата на Балканите и отново доказва, че всъщност с този проект и темата вода може да бъде свързано всичко.
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..