Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заради COVID-19 – aбитуриентските балове под въпрос

Един от най-важните празници на завършващите средно образование може да бъде отменен заради коронавируса. По традиция много от зрелостниците започват подготовката за бала си още в началото на новата календарна година.

Ивана е дванадесетокласничка в благоевградската езикова гимназия. За разлика от повечето абитуриенти посреща новината за възможното отлагане на баловете заради коронавируса спокойно.

Мен не ме притеснява фактът, че няма да имам бал, макар че много от моите съученици са разочаровани, защото все пак това е важно събитие за всички нас. Съжалявам единствено, че няма да мога да се разделя с любимите си учители и подобаващо да целунем знамето, което е традиция в нашето училище. Голяма част от моите съученици са вложили много емоции и финанси за закупуването на облеклата си. За нас това е специален ден, който се случва един път в живота ни.“

Подобно на много други абитуриентки роклята на Ивана вече е закупена и стои окачена в гардероба. Драма обаче, че роклята няма да бъде облечена по предназначение у Ивана няма.

Още в началото на учебната година знаех, че ще бъда с рокля, с която след това ще мога да отида и на театър. Развълнувах се когато я видях и реших, че това ще е моята рокля и да, купих я!

В момента обучението на учениците се извършва онлайн. Това определено затруднява зрелостниците.

За подготовката за матурите се готвя всеки ден и мисля, че повечето ми съученици се стараят и се надяваме всичко да мине гладко

Ивана вече е приета да учи висше образование в престижен университет във Великобритания. Специалността и е режисура. Динамичната ситуация в света обаче я карат да се чувства несигурна какво ще се случи с образованието и.

От университета все още не са ме информирали какво точно ще се случва със следващата година, но се надявам да се оправи положението навсякъде по света и всеки ученик и студент да започне една спокойна учебна година“.

А относно баловете- Ивана и съучениците и вече са коментирали вариант да се събарт и да отпразнуват завършването си подобаващо макар и със закъснение. 

Чуйте цялото интервю с Ивана Барова =>



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22