Разпространението на коронавирус се превърна в глобална пандемия. Пътуванията спряха, границите се затварят, а стотици милиони хора по целия свят са под карантина.
Глобализацията създаде условия за разпространението на коронавируса, твърди Николай Балтов, докторант по социология към УНСС:
„Парадоксалното е че именно тази свързаност предполага да се реши проблемът. На международно ниво има редици организации. Може би най-ярък пример е СЗО, която всъщност е продукт на глобализацията. Изключително много лаборатории, научни центрове и т.н. си сътрудничат по въпроси за разрешаването на кризата. В този смисъл трябва да кажем две неща. Първото, че да, има затваряне, всяка страна се затваря, но затварянето е физическо. Затварят се граници, ограничава се движение и така нататък, което предполага физическо дистанциране, но паралелно с това протичат други процеси на много по-голямо сътрудничество – в научни центрове и организации. Наблюдават се два процеса, но глобализацията не е спряла“.
Сценариите за развитието на обществените и социалните процеси са няколко. Според социологическата теория при проблемна ситуация има около пет вида възможни адаптации.
„Единият тип е иновация. Това означава да можем да свикнем с новата ситуация. Да се придържаме към целите, които трябва да постигаме в живота като подменяме средствата. Този тип адаптация го виждаме добре в училищата. Иновацията не винаги има позитивни измерения. Очаквам колкото повече продължи кризата, толкова повече компании, които не са имали проблеми, да почнат да имат проблеми и да бъдат придобивани от големи компании- хищници, каквото всъщност вече прави Китай на международните пазари. Има вариант да се конформираме със ситуацията. Тук могат да се експлицират хората, които остават без работа и рисковите групи от хора, които разчитат на помощите сега известно време“, коментира Николай Балтов.
Другите адаптации към ситуацията са чрез социално недоволство, оттегляне и институциите да спрат да изпълняват своите действия, допълва още Балтов.
От всяка ситуация, от всяка криза, следва да се изведе поука, смята още докторантът в катедра „Икономическа социология“ към УНСС:
„Светът трябва да види условията, в които се роди този вирус, а именно тоталитарната система. Според мен, в демократична система с установяването на този вирус мисля, че щеше да бъде изолиран в рамките на самата държава. Ние трябва да пазим демокрацията, защото в демократични условия този вирус би се родил, но не би се разпространил“.
Чуйте интервюто с Николай Балтов =>От 2008 година Народното читалище "Съгласие 2007"- село Жабокрът организира празник на зелника . „ Идват много хора от общината, от цялата страна, от Македония, Сърбия. Празникът ни става все по-голям и по-хубав “, разказа за Радио Благоевград Милена Стоименова, председател на читалището. Това е един от аргументите, читалището да предложи..
От днес, 11.11.2024 г. започва приемането на късометражни филми, /игрални и документални/ за участие във фестивала „Екранът е ваш“. Допускат се до 11 филма, всеки с продължителност не повече от 11 минути. Селекцията на получените ленти ще е дело на петчленно жури, което ще оценява само техническото качество на филмите. Публика ще излъчва по един..
Ирина Николова е продуцент в Телевизионния център в Благоевград, един от регионалните центрове на БНТ . В интервю за Радио Благоевград, по повод 65-та годишнина на обществената медия тя посочи, че запазената марка на ТВЦ – Благоевград са „ документалните филми с историческа тематика, за хора, които са оставили следа тук в региона - не само..
Национални академии на науките, в това число и БАН, Световната метеорологична организация, Европейският съюз на геонауките, Европейското геофизично общество - над 200 научни организации от целия свят отново предупредиха, че човекът е основната причина за съвременните промени в климата. Информацията съобщи за Радио Благоевград Николай Петков,..
„Дигитална зависимост - наръчник за родители и учители“- предлага психологът Георги Млеканов. Той разкрива шокиращи факти относно бъдещите дефицити в развитието на подрастващите, които от ранна детска възраст са „дресирани“ с телефони и таблети. Наръчникът дава конкретни примери и посочва необходимите действия и решения затова как родителите..
Сдружение „Близо до теб“ организира екокампанията „Зелено бъдеще“, която обединява ученици от средните училища и е подкрепена от Държавното горско стопанство -Дупница за засаждане на нова гора. „Отдавна мислим зелена инициатива, в която усилията ни да са носочени към дърветата и гората, защото вярваме, че единственото възможно бъдеще е това,..
Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена. В момента сградата не е в добро състояние. Като конструкция тя може да се ползва, има запазен покрив, но той почва да тече. Трябва да се направи основен ремонт, за който ще са нужни немалко средства.Сградата е строена през 1935 година. Построена е с дарения със средства на местния дарител..