Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добри обноски за бъдещи лидери

Добрите обноски са толкова важни за децата, колкото изучаването на чужд език, придобиване на компютърни умения или усвояването на някакъв вид спорт, защото те ни подготвят за живота, след напускане на семейното огнище. В реалния живот вече да си високообразован не е достатъчно, а трябва и да си и емпатичен, емоционално интелигентен и с добри обноски. И тъй като изграждането на добри маниери е дълъг процес, който трае през целия живот на човека, винаги е от значение да се започне в ранните години от развитието на детето, за да може да ги възприеме като пример, който да следва през целия си живот.  За тази цел Зоя Кирилова, вдъхновена от собственото си дете решава да създаде в Благоевград Детска академия за етикет:

 Ще уча децата на така наречените „меки“ умения, които включват начина, по който децата да се научат да общуват по между си, да са толерантни, да се срещат с различни култури и хора с които трябва да знаят как да общуват и как да се приспособят към новите обстоятелства. Тези неща са нужди като умения да се научат докато са още малки, за да могат да се приемат като нещо естествено“.

В Академията Зоя Кирилова ще учи децата и на маниерите на хранене:

Това са неща, за които не се говори много в семейството или се казва какво не трябва да се прави. А пък ние искаме да научим децата и на това кое е хубаво, и трябва да се прави. Под формата- хем да се научат, хем да се забавляват“.

В академията за етикет могат да се включат деца от 4 до 17 годишна възраст. Децата са разделени по възрастови категории и за да бъде забавно на участниците всяка категория има различни наименования. Най-малките са малки посланици. Средната група пък са бъдещи лидери, допълва Зоя Кирилова. Тя се е заела със задачата да обучава децата на всички тези умения. А идеята да създаде Детска академия за етикет идва след появата на дъщеря и.

„Аз съм единственият учител в България сертифициран консултант по международен младежки етикет.  Идеята се зароди през 2017 година, когато дъщеря ми бе достатъчно голяма, за да общува с други деца и да ходи по детските площадки. Но насреща виждах, че по-големите не отговарят на това да речем да са  толерантни, да им помогнат, да отстъпят. Беше законът на джунглата, това цареше по детските площадки. И видях, че има нужда от такова нещо“.

Заради  епидемичната обстановка и наложените ограничения Детската академия за етикет все още не е отворила врати. Онлайн обучение според Зоя Кирилова не дава достатъчно добри резултати. Тя обаче се надява скоро да се срещне с бъдещите си ученици.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кюстендилският зелник – сред предложенията за „Живите човешки съкровища – България“

От 2008 година Народното читалище "Съгласие 2007"- село Жабокрът организира празник на зелника . „ Идват много хора от общината, от цялата страна,  от Македония, Сърбия. Празникът ни става все по-голям и по-хубав “, разказа за Радио Благоевград Милена Стоименова, председател на читалището. Това е един от аргументите, читалището да предложи..

публикувано на 12.11.24 в 13:21

„Екранът е ваш“

 От днес, 11.11.2024 г. започва приемането на късометражни филми, /игрални и документални/ за участие във фестивала „Екранът е ваш“. Допускат се до 11 филма, всеки с продължителност не повече от 11 минути. Селекцията на получените ленти ще е дело на петчленно жури, което ще оценява само техническото качество на филмите. Публика ще излъчва по един..

публикувано на 11.11.24 в 12:52
Ирина Николова

Ирина Николова: Работата в БНТ е преди всичко отговорност

Ирина Николова е продуцент в Телевизионния център  в Благоевград, един от регионалните центрове на БНТ . В интервю за Радио Благоевград, по повод 65-та годишнина на обществената медия тя посочи, че запазената марка на ТВЦ – Благоевград са „ документалните филми с историческа тематика, за хора, които са оставили следа тук в региона - не само..

публикувано на 11.11.24 в 10:05

Налице е научен консенсус - човешките действия са основният фактор за съвременните климатични промени

Национални академии на науките, в това число и БАН, Световната метеорологична организация, Европейският съюз на геонауките, Европейското геофизично общество - над 200 научни организации от целия свят отново предупредиха, че човекът е основната причина за съвременните промени в климата. Информацията съобщи за Радио Благоевград  Николай Петков,..

публикувано на 11.11.24 в 09:55

Наръчник срещу дигиталната зависимост на децата

„Дигитална зависимост - наръчник за родители и учители“- предлага психологът Георги Млеканов. Той разкрива шокиращи факти относно бъдещите дефицити в развитието на подрастващите, които от ранна детска възраст са „дресирани“ с телефони и таблети. Наръчникът дава конкретни примери и посочва необходимите действия и решения затова как родителите..

публикувано на 08.11.24 в 14:29

Екоакция за нова гора

Сдружение „Близо до теб“ организира екокампанията „Зелено бъдеще“, която обединява ученици от средните училища и е подкрепена от Държавното горско стопанство -Дупница за засаждане на нова гора. „Отдавна мислим зелена инициатива, в която усилията ни да са носочени към дърветата и гората, защото вярваме, че единственото възможно бъдеще е това,..

публикувано на 08.11.24 в 14:20

Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена

Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена. В момента сградата не е в добро състояние. Като конструкция тя може да се ползва, има запазен покрив, но той почва да тече. Трябва да се направи основен ремонт, за който ще са нужни немалко средства.Сградата е строена през 1935 година. Построена е с дарения със средства на местния дарител..

публикувано на 08.11.24 в 13:20