Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добри обноски за бъдещи лидери

Добрите обноски са толкова важни за децата, колкото изучаването на чужд език, придобиване на компютърни умения или усвояването на някакъв вид спорт, защото те ни подготвят за живота, след напускане на семейното огнище. В реалния живот вече да си високообразован не е достатъчно, а трябва и да си и емпатичен, емоционално интелигентен и с добри обноски. И тъй като изграждането на добри маниери е дълъг процес, който трае през целия живот на човека, винаги е от значение да се започне в ранните години от развитието на детето, за да може да ги възприеме като пример, който да следва през целия си живот.  За тази цел Зоя Кирилова, вдъхновена от собственото си дете решава да създаде в Благоевград Детска академия за етикет:

 Ще уча децата на така наречените „меки“ умения, които включват начина, по който децата да се научат да общуват по между си, да са толерантни, да се срещат с различни култури и хора с които трябва да знаят как да общуват и как да се приспособят към новите обстоятелства. Тези неща са нужди като умения да се научат докато са още малки, за да могат да се приемат като нещо естествено“.

В Академията Зоя Кирилова ще учи децата и на маниерите на хранене:

Това са неща, за които не се говори много в семейството или се казва какво не трябва да се прави. А пък ние искаме да научим децата и на това кое е хубаво, и трябва да се прави. Под формата- хем да се научат, хем да се забавляват“.

В академията за етикет могат да се включат деца от 4 до 17 годишна възраст. Децата са разделени по възрастови категории и за да бъде забавно на участниците всяка категория има различни наименования. Най-малките са малки посланици. Средната група пък са бъдещи лидери, допълва Зоя Кирилова. Тя се е заела със задачата да обучава децата на всички тези умения. А идеята да създаде Детска академия за етикет идва след появата на дъщеря и.

„Аз съм единственият учител в България сертифициран консултант по международен младежки етикет.  Идеята се зароди през 2017 година, когато дъщеря ми бе достатъчно голяма, за да общува с други деца и да ходи по детските площадки. Но насреща виждах, че по-големите не отговарят на това да речем да са  толерантни, да им помогнат, да отстъпят. Беше законът на джунглата, това цареше по детските площадки. И видях, че има нужда от такова нещо“.

Заради  епидемичната обстановка и наложените ограничения Детската академия за етикет все още не е отворила врати. Онлайн обучение според Зоя Кирилова не дава достатъчно добри резултати. Тя обаче се надява скоро да се срещне с бъдещите си ученици.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22