Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отново на градина. Как да подготвим психически децата си?

Повечето детски градини и ясли в страната от утре (26 май) ще подновят работата си. Забавачките бяха затворени от 16 март заради епидемията от коронавирус и са сред последните обекти, които получават разрешение за работа от властите. Посещението е по желание и се препоръчва по възможност децата да останат вкъщи. Много родители, чийто отпуск вече е изчерпан, ще изпратят децата си на градина още от вторник.

По чувствителните деца ще имат нужда от адаптация след 3 месечното отсъствие от посещението на забавачка, предупреждава психологът Бисера Борисова:

Детенцето е свикнало през тези месеци да бъде в семейна среда. Трудно ще бъде както за детенцето, така и за родителите му. При по-чувствителните деца може да има както в началото, когато за първи път отиват на градина, едно силно желание за мама или за баба, зависимост коя е значимата фигура. Важно е да проявим много внимание към тяхното емоционално състояние. Трябва да се даде израз на емоцията, която преживява“.

Децата са силно интуитивни и не бива да ги лъжем, категорична е Бисера Борисова. Тя съветва за по-лесна адаптация както родителите, така и персоналът на детското заведение, да включат игрови техники. Преди да посетят градина, след дългото отсъствие, родителите трябва да обяснят на децата си за промените, които ги очакват там.

Това много ще улесни процеса, защото детенцето ще знае какво да очаква.Когато види учителката или лелката с предпазни средства то вече ще знае, че е за негово добро. Но, отварям една много голяма скоба, това не бива да бъде дадено като информация, която да вселява страх. Точно обратното, то трябва да знае, че така е в защитена и безопасна среда. Пак казвам важен е подходът, откровеният разговор, любящото поведение“, съветва още психологът.

Пред предизвикателство е поставен и персоналът, който също трябва да намери правилния начин да разговаря с децата за промените, които се случват в градината.

Не бива да влизат в роля на страшилището, което да им казва не това, а по един занимателен начин да им бъдат обяснявани нещата. Трябва да бъдат предразположени, да бъдат стабилни и спокойни“, допълва още психологът Бисера Борисова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22