Приемането на страната ни в ООН става на 14-ти декември 1955 година. Процесът на приемането започва още през 1948 година. Тогава заместник- председателят на Министерския съвет Васил Коларов изпраща телеграма до председателя на организацията Тригве Ли, която е придружена от декларация на Великото народно събрание на Народна република България. Разногласията в ООН и Корейската война в периода 1953-1955 година забавят процеса на приемането.
През 1960 год. България става член на Комитета по разоръжаването, а през 1962 година е избрана в Комитета за приложение на Декларацията за предоставяне на независимост на колониалните страни и народи. Страната ни е член на Съвета за сигурност три пъти, представители на страната ни са в страни, където оказват помощ на мироопазващите сили.
През последните десетилетия България подкрепя Генералния секретар на ООН Антониу Гутериш в идеите му за реформи в три взаимносвързани направления: управление, мир и сигурност, устойчиво развитие... Тази информация предоставя представената аудиокнига „Приемането на България в ООН“ на председателя на Дружеството на България в ООН посланик Иван Гарвалов. В книгата си посланик Гарвалов особено точно представя какво точно е ООН мястото, където държавите могат да дадат и да получат необходимото в името на общите си интереси... По тези въпроси Иван Лазов разговаря с проф. Петранка Филева, заместник-председател на Дружеството на ООН в България. (чуйте звуковия файл)
Проектонаредбата за платеното паркиране и престой в Благоевград трябва да бъде прецизирана, преди да влезе за обсъждане и гласуване на сесия. Това мнение изрази в ефира на Радио Благоевград бившият общински съветник Кирил Илиев. Той се позова на експертизата отпреди години, когато в качеството му на представител в местния парламент участва в..
"Да бъдеш гелина: Традиционна сватба от с. Рибново" вече е във вписаните в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система „Живи човешки съкровища – България“ – 2024. „Нашият ритуал е уникален. Той датира от стари времена. Всяка година обаче се изменя. Слагат се много различни неща...
Месечна стипендия от 800 лв. ще получават студентите по медицина от Кюстендил, сключили договор с общината и МБАЛ “Д-р Никола Василиев”. Срещу тази подкрепа те ще подписват договори, че ще работят поне 5 години в лечебното заведение, това каза в ефира на Радио Благоевград кметът на Кюстендил Огнян Атанасов. От програмата могат да се възползват..
Народната изпълнителка Ива Давидова отпразнува 20 години на музикалната сцена с грандиозен концерт. „Пораснах през тези години. Не ги усетих. Публиката усеща моята чиста енергия. Моята публика порасна с мен и им благодаря за подкрепата“, каза в ефира на Радио Благоевград изпълнителката от Перник. Ива Давидова призова гостите на..
Благоевград бе домакин на Коледен приятелски турнир по бокс „Смело сърце“.Спортният форум се проведе в зала „Орфей“ в парк „Македония" в областния център. Участие взеха спортисти от клубовете в Благоевград, Петрич, Сандански, София, Гоце Делчев, Перник и дори Плевен. „Смело сърце“ се организира за четвърта поредна година от БК „Пирин“ със..
Предвиденият нов данък върху подземните богатства предизвика отново гнева на миньорите. Данъкът би оскъпил минното производство, цените на въглища, руди,а като резултат на това ще трябва да се повиши цената на тока. Когато се увеличи тази цена на пазара всички цени нарастват. Този нов данък е предвиден в проектобюджета на страната, предложен от..
Първият месечен финалист на конкурса за късометражно кино „Екранът е ваш“ е анимационният филм „Любовта, без която не можем“. Режисьор на лентата е доц. Господин Неделчев, д-р по кинознание, изкуства и телевизия. Филмът е създаден през 2022 г., участвал и печелил награди в различни конкурси. „Посланието на филма е да бъдем човеци, да..