Благоевград се събуди под красиво бяло снежно одеяло тази сутрин. В ранното утро бе красиво, след това настана суматоха – затрупаните от снега коли трябваше да бъдат почистени, да се размразяват ключалките на автомобилите, да се проправят партини, да се почистят улиците, които не бяха предварително обработени със сол и луга. Загърнати в своите шалове и шапки, хората тичат на прибежки до крайната си цел, вятърът изпраща снежинките в лицето и отнема чара на първия за тази зима по-обилен сняг.
"Предизвикателство е този сняг за нас, особено ако излезеш без шапка" – каза пред репортер на Радио Благоевград млада жена, която открива неудобството от снега и във факта, че не може да скролва из телефона си. Възрастните ходят бавно, но не се оплакват – "Ех какви снегове сме виждали" – е тяхната реплика. Шофьорите на таксите отчитат по-голямо търсене в снежната виелица.
Репортерска проверка на Радио Благоевград показа, че основните пътни артерии са почистени, особено там където преминават автобусите, за спирките има какво още да се желае. По кварталите, обаче все още има снежна покривка по улиците, по тротоарите.
На стълбите пред сградата на поликлиниката има почистена и опесъчена част. Добросъвестни продавачи в магазини почистват пространството пред своите обекти. Управителят на общинската фирма „Биострой“ – Васил Бачев обяви в ефира на радио Благоевград, че „Снегорините продължават да работят, а тротоарите – да се опесъчават."
И ако за нас възрастните този сняг е предизвикателство, то за малчуганите е радост "Искам да си направя снежен човек" – каза 11-годишно момиче, което беше излязло да се порадва на снега.
Репортаж на Силвия Домозетска можете да чуете в звуковия файл – >
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..