„Като цяло, нашият народ е много толерантен народ и това, че самият празник на влюбените е католически, може би в началните години имаше някакви разминавания. Не трябва да се съпоставя едното с другото, но много правилно е любовта да се празнува с вино, а виното се прави с любов“ – коментира за Радио Благоевград Георги Коцев, винопроизводител от санданското село Катунци.
В седмицата на виното и любовта коментирахме връзката между тези два житейски еликсира. Според него, българите са широко скроени хора, които приемат празниците на други религии и етноси. Това обединява и сплотява хората.
„Виното привлича възрастните, а любовта – младите, и двете са необясними като цяло, защото Вие знаете, че комка в черквата се дава с вино, което е официално, а пък любовта, сплотява две млади сърца, примерно. Така, че това е нещо много хубаво и да се надяваме скоро пак да можем да празнуваме като едно време – с много приятели, с оркестър и веселие“ – сподели още Георги Коцев.
Според него, хубавото е, че все повече млади хора се заемат да отглеждат винени сортове и да правят вина, които стават доста различни.
„Защото, от едно и също лозе, от едно и също грозде, на две различни места в една къща, виното става различно“ – категоричен е винопроизводителят.
По думите му, виното не се прави на гроздобера, а още от сега, когато се прави рязането на лозите.
„Трябва да имаш една целогодишна любов, да хвърлиш доста труд, докато получиш хубаво вино“ – категоричен е Георги Коцев, който обръща специално внимание на чистотата, като основното нещо, което е необходимо за се получи хубаво вино.
„Виното е като млякото. Ако в него има една прашинка нечистота, може да се съсипе всичко. Невероятна чистота, труд, да подбереш самото грозде, да знаеш, кога да го обереш, това са основните тънкости при отглеждането на хубавото вино. Има и други тънкости, които всеки пази за себе си“ – допълни Георги Коцев.
По отношение на дълготрайната и споделена, истинска любов, на която той се радва със своята съпруга, винопроизводителят сподели, че едно от най-важните неща е взаимното разбирателство.
„Ние от възрастните хора помним, че много важно е взаимното отстъпване. Два остри камъка не могат да мелят брашно. Значи и двата камъка трябва да са леко притъпени, шлифовани, за да може единият с другия да си паснат и с времето става по-добре напасването“ – обясни Георги Коцев.
И пожела, по-бързо да отмине пандемията, за да се върнем всички към обичайния си живот.
„Важното е да имаме една хубава надежда, една хубава любов и една малка чашка вино, но много е важно виното да бъде чисто, като чистата любов“ – категоричен е винопроизводителят от Катунци.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Коцев:
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..