Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все още няма голямо търсене на мартенички в Благоевград

Още от края на миналата седмица, по централните улици на Благоевград, започнаха да се появяват първите сергии с мартенички. Около десетина са търговците и производителите на традиционните червено-бели символи на здравето и плодородието, които вече очакват купувачи. Но, дали защото, все пак има седмица до 1 март или по друга причина, търсенето на мартенички все още е слабо. Продават се както традиционните Пижо и Пенда, усуканите червено бели конци за ръка, различни мотиви за ревер, детски мартенички с любими герои, цветя, надписи с имена, зодии и какви ли още не красоти.

Впечатление прави една по-различна сергия, на която, освен мартенички, се продават и ръчно изработени кукли и сувенири с традиционни мотиви, шарки, шевици и бродерии. Изработва ги една дама, която не за първи път продава тези красиви произведения на изкуството, който впечатляват не само с външния си вид, но и с големината си, която стига до метър.

„Имах поръчки в началото и започнах малко по малко да ги изработвам. Трябва въображение и майсторлък. Хората ги харесват и ги купуват най- вече за подарък или за украса на заведения, магазини и по-големи помещения. Изработването на една голяма кукла отнема няколко дни, а изработката на мартеничките започвам още от лятото, да са готови за следващата година“ – споделя майсторката на тези уникални сувенири.

По думите й, все още няма търсене на мартенички и сувенири, защото има време до 1 март, но „хората нямат и пари“, споделя още жената. На подобно мнение са и останалите търговци, които вече предлагат мартенички на централната улица в Благоевград.

„Няма много търсене досега, средна работа, но се надяваме да има повече купувачи през следващите дни. Имам нови варианти на мартенички, най-вече при детските, които са тип играчки, макар и в същата тема, но в друг вариант - футболисти, кукли, животни и други. Най-много се търсят мартеничките за ръка, има и такива с надписи с имена“ – коментира продавачка на мартенички.

Според друга дама, която не само продава, но и изработва мартенички, все по-търсени са така наречените арт-мартенички, изработени от истинска вълна.

„Те са малко по-груби, не всички ги харесват, но има търсене, защото са автентични. Нови модели са мартеничките с имитация на бродерия“ – сподели още жената, която продава и готови, и лично изработени от нея мартенички.

Повечето жители на Благоевград, с които разговаряхме споделиха, че предпочитат автентичните мартенички за ръка или за ревер.

„Предпочитам да ги купувам от хора, които сами ги изработват, защото това е труд, който трябва да се уважава“ – коментира дама от Благоевград.

Нейна приятелка сподели, че обича да подарява не само мартенички, но и сувенири на своите близки, както и да поставя такива у дома.

„Най е хубаво да ги подариш на някого с пожелания за здраве, късмет и много любов. Те и затова се връзват тези мартенички, най-вече за здраве. Да сме бели, червени, румени и засмени“ – споделиха още жители на Благоевград.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50

Да спасим културното наследство в село Извор

Продължава дарителската кампания  за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..

публикувано на 30.01.25 в 17:18

Над 8000 тютюнопроизводители ще получат подпомагане за 2024 година

8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..

публикувано на 30.01.25 в 15:00

Цените на храните в Германия са почти като в България, за разлика от доходите

„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..

публикувано на 30.01.25 в 13:56

Европейските общества трябва да се вглеждат внимателно в процесите на Балканите

В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..

публикувано на 30.01.25 в 12:02