Съдбата на референдума за запазването на българския лев като единствена национална валута през следващите 20 години остава неясна след гласуването в Народното събрание на 7 юли. „Краткият отговор е да, народните представители се объркаха. Имаше разминаване между това, което предложи като проект за решение комисията по-правните въпроси и решението, което беше гласувано в пленарна зала“, коментира за Радио Благоевград доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право и изрази мнение, „че предстои ново гласуване, което да бъде за съответствие между проекта за решение, което внася комисията по правни въпроси и това, което ще гласува пленарната зала“. От приемането на действащата Конституция през 1991 година, в България са произведени три национални референдума: 2013 година за развитието на ядрената енергетика; 2015 година, заедно с местните избори - за електронното дистанционно гласуване и през ноември 2016 година – за промени в политическата система. „И трите референдума са с много сериозни цифри „за“, но няма достатъчно участвали и поради тази причина те не са задължителни за Народното събрание. Има внесен проект от миналата седмица от най-малката парламентарна група да няма изискване за брой участвали, за да се вземе решение“, съобщи доц. Киселова.
Тя напомни, че Конституционният съд винаги, преди да пристъпи по същество да разглежда въпроса, с който е сезиран, се произнася по процедурата. Защото, ако е нарушена процедурата, въобще не се влиза по същество в обсъждания въпрос, с който е сезиран съдът. „Трябва да се знае, че не може само въз основа на решение на Конституционния съд да има възстановяване на едно лице“, каза още доц. Киселова по повод отстраняването на председателя на Сметната палата и решението на съда от месец юни, че това е противоконституционно. Необходим е допълнителен акт. Според доц. Киселова, Иван Гешев не може да се върне на поста главен прокурор, защото „бяха оспорени правилата в закона за съдебната власт, по които беше отстранен бившият главен прокурор вече, а не самия акт, с който е освободен“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент, Емил Радев, коментира в интервю за Радио Благоевград очакваното решение на Съвета на ЕС за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Според него това е „исторически момент“, който ще донесе значителни ползи за бизнеса, туристите и цялото..