Поемането на нов дълг в размер до 14,5 милиона лева няма да увеличи финансовата тежест за гражданите. В момента ние плащаме по около 340 000 лева всеки месец главници и лихви по седем кредита. Само миналата година Общината изтегли кредити в размер на 10 милиона лева. През юни месец пък предстои да погасим окончателно дълг от 2019 година. Той е най-обременителният за хазната, защото по него плащаме над 135 000 лева всеки месец и всъщност това ще освободи един финансов ресурс, за да можем да реализираме най-важните проекти за общината. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Методи Байкушев, кмет на Община Благоевград.
Той подчерта, че подробен анализ на нуждата от поемането на нов финансов дълг от страна на Община Благоевград в размер до 14,5 милиона лева се съдържа в доклада на Финансовата дирекция на Община Благоевград, който е публикуван на сайта като част от документите за общественото обсъждане на предложението.
Целите на поемането на нов дълг са две. На първо място е осигуряването на средства за конкретни обекти и плащанията по тях, за които парите не са налични по сметките на Общината. „Става въпрос за пари, които са дадени от държавния бюджет на Община Благоевград като целеви средства, и те трябва да стоят по сметките по всяко време, докато не бъдат разплатени към изпълнителите на въпросните обекти. Тези средства трябваше да се намират по сметките на общината при моето встъпване, защото са преведени през периода 2021 година до октомври 2023 година. Но парите липсваха. Става въпрос за три обекта – свлачището по посока пътя към местността „Картала“, улица „Промишлена“, която е изключително важна за Благоевград, и парите за довършване ремонта на Камерна опера“, подчерта градоначалникът.
Втората голяма цел е осигуряване на съфинансиране по одобрени проекти, което е одобрено от Общинския съвет.
Става въпрос за две нови детски градини, които трябва да се построят в Благоевград, разширяване на училищната сграда на 7 СОУ, енергийна ефективност на пет кметства и ремонт на зала „22 септември“. Сумата, която е необходима за тези проектир е в размер на около 9 милиона лева.
„Когато получиш средства от държавата, за да построиш улица „Промишлена“, а с тези пари направиш фестивал и нямаш идея откъде ще възстановиш тази сума, това означава, че парите липсват“, заяви в ефира на Радио Благоевград кметът.
Според Байкушев, по закон е допустимо целеви средства да бъдат използвани за друга дейност, но само временно – например за 15 дни или един месец и когато кметското ръководство има ясна представа откъде ще възстанови пренасочените средства.
Байкушев коментира и изготвения план за финансово оздравяване на Община Благоевград.
„Направихме сериозни съкращения в администрацията, обединихме три общински предприятия, които бяха изкуствено разделени, откъдето вече реализираме сериозни спестявания. Само през първите три месеца на тази година в сравнение с този период на предходната година, ние имаме милион и половина лева по-малко разходи. В същото време вярваме, че всеки гражданин на общината вижда, че работата по отношение на публичната чистота сериозно се различава от това, което виждахме преди. За първи път, може би от 20 години, се погрижихме за двора на болницата и го изчистихме изцяло. По същия начин работим с измиването на улиците, с косенето на трева в публичните пространства. По-важният въпрос според мене е какво получават гражданите срещу това, което поемаме като финансови ангажименти“, подчерта градоначалникът.
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..
Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..
Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..