Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Методи Байкушев: Нов дълг от 14,5 млн. лв. няма да увеличи финансовата тежест за хората

Поемането на нов дълг в размер до 14,5 милиона лева няма да увеличи финансовата тежест за гражданите. В момента ние плащаме по около 340 000 лева всеки месец главници и лихви по седем кредита. Само миналата година Общината изтегли кредити в размер на 10 милиона лева. През юни месец пък предстои да погасим окончателно дълг от 2019 година. Той е най-обременителният за хазната, защото по него плащаме над 135 000 лева всеки месец и всъщност това ще освободи един финансов ресурс, за да можем да реализираме най-важните проекти за общината. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Методи Байкушев, кмет на Община Благоевград.

Той подчерта, че подробен анализ на нуждата от поемането на нов финансов дълг от страна на Община Благоевград в размер до 14,5 милиона лева се съдържа в доклада на Финансовата дирекция на Община Благоевград, който е публикуван на сайта като част от документите за общественото обсъждане на предложението.

Целите на поемането на нов дълг са две. На първо място е осигуряването на средства за конкретни обекти и плащанията по тях, за които парите не са налични по сметките на Общината. „Става въпрос за пари, които са дадени от държавния бюджет на Община Благоевград като целеви средства, и те трябва да стоят по сметките по всяко време, докато не бъдат разплатени към изпълнителите на въпросните обекти. Тези средства трябваше да се намират по сметките на общината при моето встъпване, защото са преведени през периода 2021 година до октомври 2023 година. Но парите липсваха. Става въпрос за три обекта – свлачището по посока пътя към местността „Картала“, улица „Промишлена“, която е изключително важна за Благоевград, и парите за довършване ремонта на Камерна опера“, подчерта градоначалникът.

Втората голяма цел е осигуряване на съфинансиране по одобрени проекти, което е одобрено от Общинския съвет.

Става въпрос за две нови детски градини, които трябва да се построят в Благоевград, разширяване на училищната сграда на 7 СОУ, енергийна ефективност на пет кметства и ремонт на зала „22 септември“. Сумата, която е необходима за тези проектир е в размер на около 9 милиона лева.

„Когато получиш средства от държавата, за да построиш улица „Промишлена“, а с тези пари направиш фестивал и нямаш идея откъде ще възстановиш тази сума, това означава, че парите липсват“, заяви в ефира на Радио Благоевград кметът.

Според Байкушев, по закон е допустимо целеви средства да бъдат използвани за друга дейност, но само временно – например за 15 дни или един месец и когато кметското ръководство има ясна представа откъде ще възстанови пренасочените средства.

Байкушев коментира и изготвения план за финансово оздравяване на Община Благоевград.

„Направихме сериозни съкращения в администрацията, обединихме три общински предприятия, които бяха изкуствено разделени, откъдето вече реализираме сериозни спестявания. Само през първите три месеца на тази година в сравнение с този период на предходната година, ние имаме милион и половина лева по-малко разходи. В същото време вярваме, че всеки гражданин на общината вижда, че работата по отношение на публичната чистота сериозно се различава от това, което виждахме преди. За първи път, може би от 20 години, се погрижихме за двора на болницата и го изчистихме изцяло. По същия начин работим с измиването на улиците, с косенето на трева в публичните пространства. По-важният въпрос според мене е какво получават гражданите срещу това, което поемаме като финансови ангажименти“, подчерта градоначалникът.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00