Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Райна Кабаиванска – Божествената”


По традиция едно културно събитие бележи ярко началото на новия сезон – международния майсторски клас на оперната дива Райна Кабаиванска.Отново изживяхме вълнението да се потопим в харизмата на голямата артистка, да вземем зрънце от мъдростта й, да се стоплим в жизнерадостната й усмивка. Още като влезе в залата, неволно и ти се поизправяш в правилна стойка, а това е първата крачка към физическото и духовното усъвършенстване! Отново слушахме с интерес израстването на учениците й – и в залата, и на гала концертите в София и в Пловдив с оркестъра на Софийската национална опера под диригентството на маестро Найден Тодоров.

Благодаря Ви много,че ни дадохте възможност да изпитаме удоволствие и наслада с душата, слуха и очите от гала концерта на майсторския клас на Райна Кабаиванска, от възможността да я видим на живо и да се докоснем до нейната личност, макар и отдалече! Още в началото, когато взех поканата, аз останах приятно изненадана, очарована и възхитена от нейното оформяне, съдържание и най-много от снимките на Райна Кабаиванска – име, което много българи съхраняват в душата си с гордост, обич и топлота. Самият концерт беше възхитителен, много вълнуващ и издържан във всяко отношение! Когато затворя очи, аз виждам онези млади изпълнители стилно и изящно облечени, които бяха изпълнени с неповторимото чувство да обичат музиката, да й се отдадат с цялото си сърце, с младежка жар, да дават и да надминат себе си. И дано в живота си да постигнат много, защото го заслужават! С удоволствие видях и сред публиката много млади хора! Радва ме, че музиката, която живее от векове, е достигнала до сърцата на тези млади  хора. Какво по-хубаво от това, че все повече млади хора откриват, че има и други звуци, които носят наслада на душата на хората. Още един път Ви благодаря! Желая на екипа Ви да изпитвате многократно онези чувства, които предизвиквате с вашите предавания! Желая все така мелодично и съдържателно да звучи „Каста дива”, написа до Българското национално радио слушателката Божана Арабаджиева, която беше на гала концерта на майсторския клас на Райна Кабаиванска с билети – подарък от Нов български университет и Радиото.

Стипендии за едногодишно обучение в Италия с Райна Кабаиванска получиха италианският тенор Матео Дезоле, сопранът Дарина Линкова , контратенорът Димитър Арнаудов и басът Костадин Мечков от България и сопранът от Чили Роксана Ерера. Гордеем се, че заедно с Фондация „Америка за България“ и една от големите търговски вериги у нас, стипендия за талантливия тенор Матео Дезоле дарява и един от слушателите на „Каста дива“, един от големите познавачи и ценители на оперното изкуство – г-н Георги Добрев.

Ден след като отзвучаха аплодисментите, в навечерието на отпътуването на Райна Кабаиванска за Италия, организаторите на майсторския клас от Нов български университет ни зарадваха с откриването на изложбата „Райна Кабаиванска – Божествената“ в Телефонната палата. Тя представи сценични костюми за някои от коронните роли на Райна Кабаиванска, арт-фотоси от Метрополитън, Ковънт Гардън, Ла Скала, Римската и Софийската опера, задкулисни фотографии с Караян, Калас, Павароти, Доминго и Карерас, както и снимки на фенове в любопитни житейски ситуации като например оперната дива в спортен костюм с боксови ръкавици. Изложбата е част от честванията на предстоящия юбилей на Райна Кабаиванска и беше открита в присъствието на самата оперна прима, която ще посрещнем, живот и здраве, отново през декември за премиерата на биографична книга-албум и аудиодиск и за благотворителния юбилеен концерт „Райна Кабаиванска представя звездите на операта”.

Чуйте в звуковия файл изданието на „Каста дива” за майсторския клас на Райна Кабаиванска и изложбата „Райна Кабаиванска – Божествената“ с гласовете на оперната дива, кмета на София Йорданка Фандъкова, главния редактор на италианското списание „Опера” Сабино Леночи и слушателите на БНР Божана Арабаджиева и Георги Добрев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44
Жул Леви

Спомен за композитора и диригент Жул Леви

В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..

публикувано на 27.06.25 в 16:15