Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спечелете билети за концерта „Амур и Бакхус“

| обновено на 29.01.15 в 15:01
Снимка: ljubkabiagioni.de


Заедно с прожекциите на операта „Любовен еликсир“ на Доницети от Ковънт Гардън и оперетата „Веселата вдовица“ на Лехар от Метрополитън,третото голямо музикално събитие в седмицата беше концертът на Софийската филхармония „Зимна приказка” под диригентството на Любка Биаджони.

Защо се превърна в толкова голямо събитие? Прекарвайки повечето вечери в Операта или в Музикалния театър, за известно време бях прекъснала традицията си още от ученическите и студентските години всеки четвъртък да присъствам на концерта на Софийската филхармония в зала „България”. И когато оркестърът засвири, бях изумена от великолепния му брас, което за мен е един от основните критерии за високата класа на един оркестър! В програмата се редуваха красиви зимни музикални картини – от „Годишните времена” на Вивалди, Хайдн и Глазунов, а анимирането им от сцената отново ми напомни за великолепния начин, по който се представят продукциите в кино сезоните на Ковънт Гардън и Метрополитън. Звездите „идват” при нас – публиката, за да ни разкажат интересни факти за изпълняваните творби и своя поглед към тях. Така и диригентът баронеса Любка Биаджони цу Гутенберг ни разказваше с усмивка от сцената на зала „България” за зимата в имението в Германия и за зимата в представяните музикални картини. Прозвучаха две малко известни у нас прекрасни творби – фрагмент из детската сюита „Зимен огън” на Прокофиев и песента „Снегът” на Елгар. А началото и финала на концерта съпостави персонажи от една литературна творба - пиесата „Снежанка” на Островски, пресъздадени различно от двама големи руски композитори – Чайковски и Римски-Корсаков. Аз съм сигурна, че публиката, която аплодира тази програма, ще дойде с удоволствие и на следващия концерт на Софийската филхармония под диригентството на Любка Биаджони – на 14-и февруари от 17 часа със заглавие „Амур и Бакхус“.


Какво ще ни поднесе програмата, наречена „Амур и Бакхус” със солисти звездата на Националния музикален театър "Стефан Македонски" Еделина Кънева и талантливия млад тенор Михаил Михайлов, който вече изгражда кариера и извън границите на България?

Празникът на любовта трябва да се празнува не само на 14 февруари! Всеки ден трябва да сме благодарни, че сме срещнали човека, с когото споделяме живота,  радостта и тъгата! Избрах една програма, която да „заведе” публиката в различни краища на света и на духа. В оперетата „Веселата вдовица” на Лехар са написани най-известните валсове и мелодии, които познавам. За първи път я дирижирах преди 20 години като асистент на Густав Кун и за мен беше едно голямо откритие гениалността на тази музика! В концерта ще прозвучат още фрагменти от „Травиата” на Верди, „Бохеми” на Пучини и най-известните италиански канцонети. За всеки вкус ще има по нещо, нека се радват всички, които все още вярват в истинската любов, споделя Любка Биаджони.

В звуковия файл чуйте цялото интервю на Росица Кавалджиева с Любка Биаджони. А ако искате да празнувате Деня на любовта и виното с хубава музика преди празничната вечеря или да поднесете на любим човек изискан подарък, можете да заявите Вашето желание за участие в томболата за билети на предаването за музикално-сценични изкуства „Каста дива“ – с писмо на електронната поща castadiva@bnr.bg до 31-и януари. Пожелаваме Ви късмет!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес в 16 часа ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и последните..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44