Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алтернативен подход към хората с психични затруднения си пробива път у нас

Пилотен проект предлага безплатни курсове за хора с психиатрични проблеми

Преодоляване на кризи, преоткриване на смисъла и връщане в руслото на нормалния живот са сред целите на обучението

Снимка: medicalnews.bg

Днес представят резултати от проекта "Колеж за овластяване". Той се занимава с възстановяване от житейски кризи чрез образователен подход. Пилотната инициатива се реализира от фондация „Глобална инициатива в психиатрията - София”. 

Практиката се прилага в съвременния свят от десет години, а у нас сега си пробива път, обясни в предаването "хоризонт до обед" Валентина Христакева, директор на фондацията. По думите й, това е една от най-бързо навлизащите алтернативни практики при работата с хора, изпитващи с психично-здравни трудности. 

Проектът помага на хора с психични затруднения да се "съберат" отново 

"Колежът - новото при него е, че той използва един подход към възстановяването или овластяването, към събирането на човека отново - в това да има достойнство, да се чувства значим - през подход, който е образователен. Не е през подхода на грижата, не е през благотворителността, а е през образованието", посочи Христакева.

Всеки, който е изгубил посоката и има желание да открие себе си отново, може да бъде студент в колежа. Участието в курсовете е безплатно и доброволно, а уникалното е, че всеки се учи от всеки:

"Всеки може да бъде студент в нашия колеж. Традиционно това са хора с психично-здравни трудности, но колежът е отворен за всякакви други хора, които имат криза, житейска или друга трудност, през която сами не могат да минат."

Освен дефицити, всеки разполага и с механизми за справяне

"Уроците се правят от самата група. Важното нещо, което всички ние научаваме в рамките на този колеж е, че всеки, освен дефицити, има и инструменти за справяне и тези инструменти, ако бъдат използвани ефективно, могат да ни помогнат да се съхраним, да се възстановим, да намерим смисъла и пътя и също така, ние самите през успешните си опити за справяне с някакви ситуации, можем да бъдем полезни и на други хора, които имат проблем, и който проблем в момента не могат да решат", подчерта Валентина Христакева.

Според нея, едно от нещата, което участниците в колежа променят, е перспективата за себе си:

"Че те всъщност могат да се възстановят - това е първото нещо, понеже традиционно хората с психично здраве и трудности в България, за тях се говори като за хора, които имат болест и оттам нататък това вече ги поставя в невъзможност за справяне. Сигурно е, че в рамките на колежа (има доста изследвания вече) хората получават доверие в себе си, че те могат да се възстановят, да имат отново един пълноценен живот."

Всеки може да избере курсовете, които му помагат

Скоро предстои да заработи и сайт по проекта. Курсовете се организират в семестри. През март 2019-а ще бъде обявен следващият семестър и курсовете в него. Валентина Христакева поясни, че курсовете са различни:

"От чисто практически по отношение на различни заболявания като биполярно разстройство, шизофрения, до курсове, които помагат за справяне със съня, справяне с хиперсензитивността, справяне с тревожността. Всеки човек може да избере курсовете, които подхождат най-добре за него. Не е задължително всеки да минава всички курсове."

Колежът за овластяване (възстановяване) като иновативната социална практика възниква в Обединеното кралство. Представлява образователен подход към социално-икономическата рехабилитация и интеграция на лица от уязвими групи. Според изследвания, повишава автономността, личната отговорност и мотивация за преодоляване на неблагоприятни житейски обстоятелства, насърчава реализацията в сферата на образованието и трудовия пазар и намалява използването на социални услуги в общността. 

Цялото интервю е в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52