Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мигове от 90-годишната история на Софийската филхармония

Софийската филхармония

В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" отбелязваме рождената дата на Софийската филхармония - точно  преди 90 години, на 18 декември 1928 г., се е състояла първата репетиция  на новосъздадения по идея на големия български цигулар Саша Попов Академичен симфоничен оркестър.


Така започва славния път на този голям наш оркестър. Не мога да говоря безпристрастно за Софийската филхармония - с нея са  свъзани годините на моята младост, началото на моя път в живота. Причините бяха лични: Мой съпруг бе солист-обоиста на Филхармонията - Георги Теодосиев, и всичко, което ставаше в оркестъра, преживявахме заедно, вълнувахме се от успехите и от всичко, което се случваше, познавах всички, присъствах на всички концерти през 50-те и началото на 60-те години на отминалия век. Спомням си концертите на оркестъра, диригентите, солистите, ентусиазираната публика, пълната зала „България“....

Спомням се какви прекрасни музиканти  имаше в оркестъра - родени музиканти, артистични, темпераментни. Ще спомена само групата на дървените духови инструменти - иска ми се да припомня имената им: флейтисти бяха Павел Попов, Иван Бончев (какъв прекрасен тон имаше той), Никола Ненчев, Тодор Кючюков, обоисти - Георги Теодосиев, Костадин Чилев, Милко Узунов, Димитър Титов, кларинетистите - Кирил Димитриев, Димитър Ганев, Атанас Колев, фаготисти - Кирил Коцев, Васил Павлов, Борис Вълов и Иван Стоянов. Иска ми се да не бъдат забравени имената на тези великолепни музиканти - те бяха отдадени изяло на музиката, живееха с нея.

В Златния фонд на БНР се пазят изказвания на  някои от музикантите във връзка с честването на 30-годишнината от създаването на Софийската филхармония - на фаготиста Кирил Коцев - невероятно елегантен и изискан музикант, и на един от прекрасните оркестранти на Филхармонията през 50-те години - флейтиста Павел Попов. Добавяме и един уникален запис на Академичния симфоничен оркестър под диригентството на Саша Попов - Ръченица из „Тракийски танци“ на Петко Стайнов. Предполага се, че записът е направен през 1935 година.

Всичко това чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
конференцията Момичета с мисия: Образование

"Момичета с мисия: Образование" и пътищата за спасение от ранните бракове

Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна.  Организира се от издателство "Ентусиаст"  и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..

публикувано на 22.01.25 в 11:58
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50