Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологът Данте Бартоли: Има неща, които правят Матера и Пловдив уникални

2
Знакът на Пловдив - Европейска столица на културата 2019
Снимка: БГНЕС


След Пловдив и италианският град Матера открива домакинството си като Европейска столица на културата. На церемонията в събота приветствие ще отправи президентът на страната Серджо Матарела.

На ежегодния симпозиум във Флоренция „Тourismа” през месец февруари за археология и туризъм, архехеологът Данте Бартоли ще изнесе лекция за България под наслов: ”Пътуване до България: от загадъчното царство на траките до съперническата империя на Византия“. В предаването „Преди всички“ той  разказа какво прави Матера уникална:

„Нека кажем най-напред, че до 1952-ра година, Матера е бил смятан за „Срамът на Италия“ - определение, дадено от тогавашното правителство на Алчиде Де Гаспери. Това е период след Втората световна война, в който Италия бе сред победените и започва да се възстановява от това, да се развива и модернизира. Било е неприемливо, че в един град в Южна Италия хората живеят в пещери, които всъщност са най-хубавата и интересна част на Матера, скалите в които човекът създал свои жилища. За правителството тогава този начин на живот, напомнящ Каменната ера в една модернизираща се Италия, бил недопустим. Хората били евакуирани от там и после настанени в новопостроени жилища край самия град.

Матера не е само градът на пещерните жилища, защото чрез своите църкви и аристократични сгради е един елегантен град. Постепенно започва да се преоценява неговата същност, направиха се ремонти и подобрения и сега Матера е много хубав. Освен това, в днешно време, да се пребивава в пещерен дом с всички съвременни нужди - ток, вода, газ и т.н., се превърна в символ на социално развитие и лукс, защото скалните жилища станаха хубави малки хотели, домове за гости".

Данте Бартоли смята, че Пловдив е много различен от италианския град, но също може да предложи уникални неща:

„Пловдив е различен от Матера, защото има индустрии и е с много повече възможности за трудова реализация. Общото между двата града е от периода на древните гърци и римляни, въпреки, че се различават архитектурно. Амфитеатърът в Пловдив например е нещо удивително! Всички останки под съвременния Пловдив са много хубави и добре съхранени. Атрактивни са сградите, църквите и джамиите в Стария град, които представят многообразното културно богатство на Пловдив. Според мен специфичните особености на Пловдив и тези на Матера не могат да се видят другаде и това ги прави уникални и привлекателни".

Има и нещо, което свързва двата града и това е един колбас, казва Бартоли:

„Луканка, на български е луканка. Луканка произлиза от луканика. Била е предпочитаната наденица на римляните. И понеже римляните са дошли и по българските земи, са разпространили луканиката, която е от област Лукания или днешната Базиликата. По време на Римската империя била Лукания, а там правели най-вкусните колбаси".

Данте Бартоли сподели и какво очаква от Пловдив като Европейска столица на културата:

 „Представям си я пълна  със събития, спектакли и с хора. Сигурен съм, че в България държите подобни събития да са добре организирани и в случая с множество културни изяви. Като дойда в Пловдив, може да споделя на място личните ми впечатления от него като столица на Европейската култура".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Кюстендил ще глобява за неправилно паркиране с фиш на стъклото

Община Кюстендил ще глобява с неприсъствени фишове собствениците на моторни превозни средства, паркирани в нарушение. Това обявиха от администрацията. Глобите, съгласно Закона за движение по пътищата, са от 20 до 200 лева, като средната глоба ще бъде 50 лева. Най-голяма ще бъде стойността на глобата, ако има установено неправилно паркиране на място..

публикувано на 27.05.25 в 22:08

Паметникът на Христо Ботев е върнат във Враца

Емблематичният паметник на Христо Ботев във Враца беше върнат в града след реставрацията му в специализирано ателие в София.  Обновяването беше финансирано с над 750 000 лв от държавния бюджет.  Реконструкцията беше наложителна заради корозия на носещите елементи във вътрешността и пукнатини по корпуса на металната фигура.  Паметникът е от 1964..

публикувано на 27.05.25 в 21:59

Над 300 000 българи са приемали медикаменти за щитовидната жлеза през 2024 г.

Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза.  Над 334 000..

публикувано на 27.05.25 в 20:36

Проливен дъжд над Плевен, 23 литра на кв. м за около час

Проливен дъжд, примесен с градушка, се изля над Плевен тази вечер. Интензивният валеж продължи около 20 минути и бе придружен от силен вятър. Количеството на валежа -  23 литра на кв. метър за около час.  На горещия телефон на Общината - 064/881- 323, са постъпили сигнали от граждани, основно за завиряване в отделни точки на града. Няма подадени..

публикувано на 27.05.25 в 20:35

Младежите от Босилеград най-често се насочват към изучаване на IT, педагогика и психология у нас

Зрелостниците в гимназията в Босилеград ще доучват една седмица заради протестите си и намалените часове от 30 минути през месеците февруари, март и до средата на април, каза директорът на единственото средно учебно заведение в града Владимир Григоров. Учебните часове в този период са били по 30 минути, след което учениците излизали на..

публикувано на 27.05.25 в 20:25
Росен Карадимов

Карадимов: КЗК ще предприеме мерки срещу ръста на цените преди и след въвеждането на еврото

Комисията за защита на конкуренцията ще предприеме спешни и конкретни мерки срещу спекулативния ръст на цените преди и след въвеждането на еврото.  "Времето за приказки приключи. Оттук нататък действията на Комисията ще бъдат решаващи за защитата на потребителите", заяви пред БНТ председателят на КЗК доц. Росен Карадимов. Той обясни, че..

публикувано на 27.05.25 в 20:08

Politico: ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за еврозоната

"ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина, като така тя ще стане 21-ият неин член". Това съобщава "Политико".  По данни на няколко официални източника, се очаква Европейската комисия и Европейската централна банка най-сетне да дадат благословията си в доклада, който ще бъде публикуван на 4..

публикувано на 27.05.25 в 19:56