Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Киселов: "Лунните деца" поставят непреходни въпроси

Снимка: pixabay.com

На 12-и и 13-и февруари са двете премиерни дати на представлението „Лунните деца“ в афиша на Младежкия театър в София. В предаването „Хоризонт до обед“ режисьорът Мартин Киселов, който е и автор на превода на текста, посочи, че въпросите на лунните деца са непреходни:

„Това са въпросите на порастването. Това са въпросите, които наричаме вечни, защото няма начин човек да стане възрастен, без да си ги зададе и да намери поне някакви отговори на тях за себе си. Това са въпросите за любовта - как да обичам и едновременно с това да запазя собственото си самочувствие и усещането за себе си, индивидуалността си, как да бъда честен в ситуации, които изискват от мен да бъда нечестен и когато ще загубя, ако бъда честен, как да се впиша в един свят, който е систематично изграден и в който изглежда има вече отредени роли за мен. Много ги тормозят тези въпроси. Това е историята на едни студенти през 60-те години в Америка, които се опитват да им намерят отговори в последната година преди да завършат университета. Тези въпроси са актуални и днес, както са били актуални винаги“.

По думите на Киселов с различни фотографии от епохата се прави опит за леко поетично извисяване. Те служат като преходи между отделните сцени, добави той.

„Лунните деца от време на време улавят моменти, които всъщност са живота, докато страховете и мечтите им са това, с което се занимават ежедневно“, разказа Мартин Киселов.

„Ако не можеш да си представиш свят, различен от нашия, значи не можеш да мечтаеш. Свят без мечтатели е пустиня. Затова сме обърнали представлението с желанието младата публика да го намери за интересно. Мисля, че това е представление за по-широк кръг от възрасти. Младостта може да бъде състояние на различни хора в публиката“, добави още режисьорът.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24