Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плетива и гозби в благотворителна изложба-базар в Етнографския музей във Враца

Жители на Челопек събират пари да издадат история на селото

Автор на книгата е дългогодишният кореспондент на БТА за региона Цветана Евгениева

Снимка: БГНЕС

В Етнографския музей във Враца днес се открива благотворителна изложба-базар, наречена "Искри от огнището". Експозицията ще покаже традиционни ястия като питка на гьоз, лютика, баници и домашно сирене, както и плетива и бродерии от балканското село Челопек. Храните и изделията са дело на местни жители, които съвместно с кметството, читалището и църковното настоятелство в селото събират средства за издаването на книга за историята на селото. 

Едно село без история не е село, казва Тихомир Тошев, кмет на Челопек. "Това е духовността, която трябва да запазим, историята на миналите поколения, за да можем да я прилагаме и в момента – да може да го четат бъдещите поколения."

Автор на книгата е дългогодишният кореспондент на БТА във Враца Цветана Евгениева. "Това е документално-художествен очерк за село Челопек – едно все още много жизнено село, в което живеят млади хора, в което се заселват млади хора, има деца, въпреки че няма училище. Едно село, което носи атмосферата на българското, автентичното, истинското – не само със своето разположение високо в Балкана, но и с духовността на тези хора" -  мотивира документалното си изследване тя.

Цветана Евгениева работи по книгата от три години. Събира архивни материали, чете очерци на народния учител Марин Тошев и на съдия Васил Манчев. "Много ми помогнаха живите разкази на съвременниците, които споделиха с мен всичко, което са преживели – традиции, обичаи, поминък, празници, които са много характерни за това село."

Върху почти 400 страници и с над 170 снимки книгата разказва за Челопек – от миналото до наши дни.

Заглавието „Природният олтар“ е заимствано от пътеписа на Иван Вазов, който тръгва по следите на Ботевата чета и спира в Челопек, където научава легендата за Баба Илийца. „Впечатлява го това село като един природен олтар, като една люлка сред зъберите на Балкана“, разказва Цветана Евгениева.

За тираж от 500 броя са необходими 5 хиляди лева. Част от средствата са събрани от дарители, за другата част местната общност се мобилизира и организира в Етнографския музей във Враца благотворителна изложба-базар „Искри от огнището“. Изложбата включва традиционни храни – баници, лучници, сирене, питки, лютики – общо 18 вида ястия.

Освен храните, предлагат и плетени и тъкани изделия като образци на традиционните занаяти. Посетителите ще видят мартенички от вълна и торбички от тъкан преди десетилетия плат. Всичко е ръчна изработка. 

Иванка Бешовишка е една от челопешките  жителки, която ще покаже в изложбата сръчността си в плетивата и бродериите. „От сърце искам да помогна за книгата, да я има, за село Челопек. Нужна е една такава книга с историята, някогашната.“

Репортажа чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16