Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Изложба с рисунки на деца с епилепсия
Снимка: Евелина Стоянова
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства и жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия у нас.


Пътеводителят към по-добър живот в подкрепа на младите хора с епилепсия може да бъде намерен в интернет страницата на Асоциацията на родители на деца с епилепсия. Той е разделен във възрастови групи – от 14 до 18 години, от 19 до 23 години и от 24 до 28 години. Съдържа 77 страници с информация за заболяването и ценни съвети за медицинските грижи, лекарствата, посещенията при лекари, проследяването на заболяването и изграждането на социален живот.

Усилията на Асоциация на родители на деца с епилепсия за повече и по-добри социални услуги продължават.

Около 15 лекарства на българския пазар не достигат до пациентите с епилепсия. Заради липсата на антиепилептични лекарства и покриването им от Здравната каса само за децата до 18 годишна възраст организацията заведе дело срещу Министерството на здравеопазването.

Липсата на лекарства за епилепсия у нас и наличието им в други европейски страни е поставен и пред Европейската комисия, която има правомощията да разреши този проблем.

Необходими сериозни реформи в образованието, в пазара на труда и в социалните услуги, за да може да бъде даден равен достъп на всички хора, които се сблъскват с тези проблеми ежедневно, каза още Цветелина Пенкова. Оказва се, че въпреки, че Здравната каса покрива лекарствата на децата до 18 години, за някои пациенти тези лекарства не могат да бъдат закупени.

Асоциацията на родители на деца с епилепсия настоява Наредба номер 7 за медицинските изделия да бъде преразгледана изцяло и да се въведат механизми за вноса в България на съвременни изделия, както и за нови състояния, за които пациентите имат необходимост. В наредбата в момента няма процедури, по които да бъдат вкарвани нови медицински изделия.

Репортаж на Мила Младенова чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Момчил Методиев

Проф. Момчил Методиев: Въздействието на ДС е разрушително за общността

Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности.  Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си  "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..

публикувано на 13.05.25 в 15:02

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

"Детективи на европейски проекти" ученици снимаха модернизираната пешеходната зона във Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35