Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучване и филми показват в пълнота рибарските общности по Дунава

Снимка: Явор Мичев

Първото по рода си теренно аудио-визуално проучване и документиране на материалното и нематериално културно наследство на рибарските общности от българската и румънската страна на поречието на Дунав приключи и скоро всички, които са любопитни за това как живеят и кои са рибарите, ще могат да ги видят. 

Това представлява проекта "Мемофиш - памет и бъдеще". 

"Риболовувахме най-вече заради хайвера, което в днешни дни е довело до масово изтребване. Женските при есетрата и моруната достигат до полова зрялост от 14 до 17 година. Това са праисторически риби, достойни за улов. Не се забравя такъв улов. Хубаво е, че забраниха риболова на есетрови риби, защото идните поколения няма да ги познават. На мен (риболова) ми беше страшно интересен, заради обичта към Дунава, обичта към риболова, на нас това си ни е потекло, а и на това разчитахме да преживяваме."  

Това разказва Георги Ангелов от Видин, а той е един от 30-те рибари, които ще видим скоро във филмите, заснети от екип на "Арена медиа". А видеото е само част от единственото засега проучване на рибарските общности по Дунав.

"Това са наистина хора, които рядко емоционално издават своята потребност да бъдат край Дунава, но реално не могат да живеят без реката. И българи, и румънци. Занаятът е труден, става все по-труден. Има млади хора, но няма наплив у хората да стават рибари, особено да си вадят хляба със стопански риболов. Правилата стават все повече и по-объркани. Правилата ги правят администратори, които не разбират от риболова. Тези хора не могат да живеят без да излязат всеки ден, освен ако не "валят камъни", както казват те."

Това казва Димитър Липовански - режисьор и един от операторите, пребродили цялото течение на реката, за да заснемат и запазят в удивително точен и красив разказ културата на рибарите в пет двойки селища от двете страни на Дунава - Силистра-Кълъраш; Сребърна-Мостищя; Тутракан-Олтеница; Русе-Гюргево и Видин-Калафат.

С видеокамери и фотоапарати от земята или от дрон високо над реката са документирани над 100 обекта на културното и природното наследство в тези региони. Интервюирани са 30 представители на рибарските общности. Създаден е огромен масив от фотоси, текстове и видеоматериали на български, румънски и английски език, до които в скоро време ще бъде осигурен свободен публичен достъп.

За да е наистина пълно изследването, заедно с творческия екип работят на терен зоологът Венцислав Петков, етнологът Искра Тодорова, историкът проф. Николай Ненов - всички те от Регионалния исторически музей в Русе, както и партньорите им от  Сдружение "Паралел - Силистра", Асоциация "Акчес" в Кълъраш и Местна рибарска група "Дунареа Кълърашеана".

"За мен Дунава е работно място - поле, в което откривам ежедневно нови неща. Имах възможността да видя Дунав от другата страна, откъдето не бях виждал тази река. Разликите не са големи. По-важното беше, че хората, с които говорихме от двете страни, рибарите, имат много близко отношение към реката до това на зоолозите и биолозите. Те знаят, че някои птици им ядат рибите, но са наясно, че няма как да бъде по друг начин. Никой не каза, че иска да изчезнат пеликаните и кормораните. Това да си рибар е дотолкова свързано с Дунава, че не могат да бъдат разглеждани поотделно. Ако изчезнат птиците, изчезват рибите, изчезват и рибарите. Има рибари, които не ядат риба. Те не го правят заради рибата, не го правят и заради парите. Те са сраснали с това място и не могат да си представят живота по друг начин."

Това разказва зоологът Венцислав Петков, който е един от създателите на най-големия български сладководен аквариум - този на Екомузея в Русе: "А в Дунава риба има".

Репортажа на Ася Пенчева можете да чуете от прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17